X


1 Milyar Dolarlık Bitcoin (BTC) Dolandırıcısı Tutuklandı

1 milyar dolarlık vurgun yapan kişi tutuklandı.
21:44
27 Ekim 2020

İspanyol polisi son zamanlarda kripto para sektörü ile ilgili çok fazla tutuklamaya imza attı ve atmaya da devam ediyor. İspanyol polisi geçtiğimiz haftalarda ünlü Bitcoin yatırımcısı ve piyasanın tanınan ismi John McAfee’yi tutukladıktan sonra şimdi de Arbicorp isimli bir kripto para yatırım şirketinin kurucusu Santiago Fuentes’i tutukladı.

kripto para bitcoin dolandırıcılık

Yaklaşık olarak 120.000 kullanıcıyı dolandırdığı iddia edilen Bitcoin yatırım şirketi Arbicorp’un kurucusu olan Fuentes tutuklansa da henüz kendisinin ne kadar ceza alacağı ve hangi suçlarla suçlanacağı bilinmiyor. Daha önce Eylül ayında bütün kullanıcının fonlarını donduran Arbicorp aslında bir Ponzi yapısından ibaret.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bitcoin Odaklı Ponzi Yapısı Sonlandırıldı

Arbicorp’a yatırım yapanlara günlük %1’e varan getiri imkanı sunulmaktaydı ve tahmin edileceği gibi “gerçek olamayacak kadar iyi” olan bu yatırım aracı gerçek olmadı. İspanya içerisinde dolandırıcılık yapmanın cezası bir yıl ile dört yıl arasında hapis olarak biliniyor. Ancak eğer Fuentes’in cezası nitelikli dolandırıcılık sebebiyle verilirse hapis sekiz yıla kadar uzatılabilir.

32.000’den fazla kullanıcının parasını tamamen kaybettiği ve yaklaşık olarak 1,07 milyar dolarlık fonun ele geçirildiği belirtiliyor. Blockchain analiz şirketi Tulip 1,07 milyar doların direkt olarak kurucuların cüzdanlarında olduğunu belirtmekte.

Bunun gibi Bitcoin dolandırıcılık yapılarının sonlandırılması ve kurucuların tutuklanması aslında kripto para sektörünün lehine. Bu tutuklamalar kripto para sektöründe bile olsa yapılan dolandırıcılıkların cezasız kalmayacağını ve kripto para yatırımcılarının bir nebze de olsa güvende olduklarını gösteriyor. Ünlü Bitcoin dolandırıcısının alacağı ceza ise bu güven ortamını daha da pekiştirebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar