X


Bitcoin’in (BTC) Yükselişi Bu Açıdan Yatırımcıları Üzdü

Bitcoin ağındaki işlem ücretleri yıllık rekora ulaştı.
17:38
1 Kasım 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) fiyatı 2018 yılının Ocak ayında görülen rekor seviyelere çok yaklaştı. 31 Ekim tarihinde görülen zirve ile 14.100 dolara kadar yükselmeyi başaran BTC/USD işlem çifti, BTC yatırımı olanları sevindirse de ağda işlem yapmaya  çalışanların üzülmesine yol açtı. Bitcoin fiyatı her yükseldiğinde ağdaki yoğunluk artmakta ve bu zaten kısıtlı işlem kapasitesine sahip olan BTC ağının iyice tıkanmasına yol açmakta.

Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle ortalama bir Bitcoin işlemi yapmanın ücreti 13 dolara yani güncel kur ile 108 TL’ye tekabül etmekte. 2018 yılının Ocak ayında bu seviyenin bile üstüne çıkan işlem ücretleri konusunda yeni bir rekor kırılmasa da ağda işlem yapma konusunda 13 dolar seviyesinin bile oldukça zorlayıcı olduğu söylenebilir.

Bitcoin İşlem Ücretleri Rekor Kırdı

17 Ekim tarihindeki Bitcoin işlem ücreti ortalamasına bakıldığında ise bunun sadece 1,5 dolar olduğu görülüyor. Bu da neredeyse 10 kat civarında bir işlem ücreti artışı olduğunu göstermekte. Bitcoin’in 20.000 dolara kadar yükseldiği 2017 yılında yükselişin devam etmesini engelleyen temel faktörlerden birisinin ağdaki işlem ücreti rekoru olduğu ifade ediliyordu. İnsanlar Bitcoin almak veya satmak istediklerinde ağdaki tıkanıklık nedeniyle ya rekor miktarda ücret ödeme zorunda kalıyor ya da uzun süreler boyunca bu işlemin onaylanmasını bekliyorlardı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bu bekleme de doğal olarak Bitcoin’in volatilitesinden dolayı yatırımcıları endişeye sürüklüyordu. Yapılan işlemin bir gün sonra onaylanması büyük fiyat değişikliklerine yol açabilir ve yatırım yapan bir kişi bunun devamında zarar bile edebilir. Bitcoin ağındaki işlem ücretlerinin böylesine yükselmesinden önce benzer bir durumu Ethereum kullanıcıları da yaşadı.

 Ethereum ağındaki işlem ücreti ortalaması özellikle Ağustos ayında rekor kırarak 20 dolar seviyelerinin bile üstüne çıktı. Normalde Bitcoin‘e kıyasla çok daha ölçeklenebilir olduğu iddia edilen Ethereum’un bu duruma düşmesi aslında DeFi uygulamalarının sert düşüşüne bile neden oldu. Uzmanlar bunun Bitcoin için de söz konusu olacağını vurgulamakta ve BTC fiyatı artan işlem ücretlerinin devamında sert bir şekilde gerileyebilir.

Eğer 2017 yılındakine benzer bir durum söz konusu olursa BTC fiyatının uzun vadede 3.000 dolara kadar bile düşmesi mümkün gözüküyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar