X


Yapay Zeka Teknolojisi Bitcoin’i Nasıl Tanımladı?

Google'ın yapay zeka algoritması Bitcoin için manidar bir tanım yaptı.
19:00
14 Aralık 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

“Bitcoin” kelimesi aratıldığında Google’ın AI (yapay zeka) algoritmasının “çökmüş ekonomomik balon” tanımını yaptığı ortaya çıktı. Arama yapıldığında beliren kartta şu ifadeler geçiyor:

Bitcoin bir kripto paradır, elektronik paranın bir formu. Fiyatı Aralık 2018 itibariyle %82’ye varan düşüş gösterdiği için Bitcoin piyasası yaygın bir şekilde çökmüş bir ekonomik balon olarak görülür.

Kartta yer alan bilgiler için kaynak olarak Bitcoin’in Wikipedia sayfası veriliyor. Ancak sayfanın eleştiri bölümünde yalnızca “Bitcoin’in ekonomik bir balon olduğu ihtimali”ne verilen referans gösteriliyor. Sayfa o zamandan beri muhtemelen düzenlenmiş olsa da Google’ın yapay zeka algoritması sorgulanıyor.

Aramayı Finance Magnates sitesi dün yaptı. Aramadan birkaç saat sonra kart değiştirildi ve BTC için şu tanım geldi: “Aracılara ihtiyaç kalmadan eşten eşe (P2P) Bitcoin ağındaki kullanıcıdan kullanıcıya gönderilebilen, merkez bankası veya tek bir yönetici olmadan çalışan merkezsiz bir dijital para.”

Finance Magnates’in de değindiği üzere Google’ın makineli öğrenme algoritması insanların hayatını büyük ölçüde etkiliyor. Bundan ötürü Google CEO’su Sundar Pichai yakın zamanda ABD Temsilciler Meclisi’nde şahitlik yaptı. Pichai’ye Google’ın arama sonuçlarında bir politik önyargının olup olmadığı soruldu.

Pichai buna karşılık olarak, Google’ın algoritmasının anahtar kelimeleri “bağlantılı olma, tazelik/yenilik, popülarite ve insanların o şeyi nasıl kullandığı” gibi şeylere bağlı olarak ele aldığı cevabını verdi.

Bu cevaptan bazı kişilerin Bitcoin’i “çökmüş bir ekonomik balon” olarak gördüğü anlaşılıyor. Yine de bu tanımın genel anlamda amiyane tabirle “abes” olduğu aşikar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER