X


XRP Fiyatı Neden Düşüşe Geçti? XRP İçin Ralli Sürecek mi?

XRP fiyatı neden düştü?
21:55
14 Nisan 2021

Toplam piyasa değerine göre en büyük dördüncü kripto para birimi XRP, 14 Nisan tarihi itibarıyla 1,95 dolara kadar ulaştı. XRP fiyatı hala tüm zamanların rekoru olarak görülen 3,34 dolardan uzak olsa da birkaç gündür devam eden rallinin pik noktası 1,95 dolar oldu ve rekor tazelendi.

XRP Fiyatı Neden Düştü?

XRP/USD paritesi bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise 1,74 dolardan işlem görüyor ve son 24 saat içerisinde %5 ve üzerinde düşüş yaşandı. XRP fiyatının bu düşüşünün sebebi ise yatırımcıları tarafından merak edilmekte.

XRP fiyatının düşüşüne etki eden sebepler ise şöyle sıralanabilir:

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.
  • Whale Alert verilerine göre balinaların son 24 saat içerisinde yarım milyon dolardan fazla XRP transferi yapması ve bunların büyük bir kısmının borsalara gönderilmesi. Borsalara yönelik transferlerde bu işlemin satış yapılmak için gerçekleştirilmiş olma ihtimali bir hayli yüksek.
  • XRP/USD teknik analizine göre 1,92 dolar seviyesindeki kritik direnç, test edilmesine rağmen kırılamadı ve bir süredir rekor kıran XRP, yatay seyretmeye başladı.
  • Ripple kurucu ortağı Jed McCaleb’in cüzdanında yaşanan olağanüstü hareketlilik, piyasada panik yarattı. McCaleb net bir şekilde XRP satışı yapmasa da bu hafta her gün için 40 milyon ve üzerinde XRP satacağı iddiası, yatırımcıları korkuttu.
  • Leonidas Hadjiloizou tarafından aktarılan bilgilere göre Bitstamp geçici bakım altındayken milyonlarca XRP alındı ve bunlar anında Binance’e gönderildi. Bitstamp yeniden işlemlere açıldığında ise borsadaki XRP fiyatı anında 1,90 dolardan 1,82 dolara kadar geriledi.
  • Bitcoin’in 64.500 dolara kadar yükselmesinden sonra geri çekilmesi, altcoinleri ve XRP’yi de etkiledi.

XRP Yatırımcıları İyi Haber Aldı

XRP yatırımcıları şu an yaşanan düşüşe rağmen SEC Başkanı seçilen Gary Gensler sayesinde aslında iyi bir haber aldı. Gensler’ın kripto para yanlısı tavırları, XRP yatırımcılarının da umutlarını arttırmaktaydı.

Gensler daha önce XRP’ye yönelik sert açıklamalarda bulunsa da kendisinin eski başkandan kalan davayı devam ettirmek istemeyeceği ve anlaşma yoluyla bunu çözmeye yanaşacağı tahmin ediliyor. Bu da son dönemde iyiden iyiye XRP lehine dönen davada durumu tamamen değiştirebilir. XRP yatırımcıları için durumun kesinliği ise Gensler’ın konuşmasından sonra belli olacak.

Bu gelişme, XRP için rallinin sürmesini sağlayabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar