X


XRP, ETH ve BTC Fiyatlarını Düşüren Sebep Bulundu!

Bitcoin, XRP ve ETH çok sert çakıldı!
11:31
26 Kasım 2020

Kripto para piyasaları bu sabah çok sert sarsıldı. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 19.200 dolar seviyelerinden 17.300 dolar seviyelerine kadar geriledi ve hala da gerilemeye devam ediyor. Tabii ki bunun devamında altcoinlerde de deprem etkisi yaşandığı görülüyor. ETH 511 dolara, XRP ise 0,51 dolara kadar geriledi.

Bitcoin Fiyatı Neden Düştü?

Birçok yatırımcı bu ani düşüşün arkasında önemli bir sebep göremese de aslında bu haberin kaynağı ABD’ye dayanıyor. Coinbase kripto para borsasının CEO’su Brian Armstrong, Bitcoin fiyatının düşme ve bütün altcoinleri alaşağı etme sebebinin ABD olduğunu vurguladı. Ünlü CEO Twitter üzerinden yaptığı açıklamada ABD’de regülasyonlarla ilgili kazanın kaynadığını belirtti.

bitcoin xrp eth

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Armstrong, ABD’nin Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in kripto para kullanımını kısıtlayacak bir hamle atmaya hazırlandığını ifade etti. Mnuchin’in yani ABD’nin bireysel kripto para kullanımını yasaklayacak veya kısıtlayacak bir adım atması kesinlikle kripto para sektörü için kabus anlamına gelebilir. Şu an için isteyen kullanıcı kendi kripto para cüzdanını açıp istediği kişiye transfer yapabilmekte. ABD’nin ise tam olarak bunu bozmak istediği belirtiliyor.

Kripto Para Borsalarına Yeni Kurallar

Ünlü CEO konu hakkında yaptığı açıklamada Coinbase gibi kripto para borsalarının bundan sonra her bir transfer öncesinde kişisel cüzdan sahiplerinin kimlik doğrulamasını yapmak zorunda kalabileceklerini vurguladı. Bunun devamında ise DeFi uygulamalarını kullananlar, online alışveriş yapanlar, başka ülkelere para gönderenler ve kısacası kripto paraları kullanan neredeyse herkes bundan etkilenebilir.

Şu an için bu sadece ABD kulislerinde konuşulsa da ülkenin kripto para sektörünün kalbi olması bütün piyasayı etkiledi. ABD’deki kurumsal yatırımcıların da ellerindeki kripto paraları satmaya başladığı haberleri gündemi meşgul etmekte.

ABD’den Sonra Sıra Avrupa’da

Eğer ABD böyle bir adım atarsa devamında Avrupa’dan da benzer hamleler geldiğine tanıklık edebiliriz.

Bu da Bitcoin dahil birçok kripto para biriminin kullanımında ciddi aksaklıklar yaşanacağına ve durumun kötüye gideceğine işaret ediyor. Kripto paralar doğrudan yasaklanamaz durumlarda olsalar da ABD, itibari paralara giden köprüyü yıkarak sektöre büyük bir darbe vurabilir.

Sadece bu haber bile kripto para piyasasının bu sabah %20’ye yakın değer kaybetmesine neden oldu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar