X


Piyasa Çakıldı: BTC, ETH ve XRP Ne Kadar Düştü, Düşüş Devam Edecek Mi?

Kripto para piyasasında büyük düşüşler var.
08:19
26 Kasım 2020

Son zamanlarda oldukça iyi performans sergileyen kripto para piyasası bugün keskin düşüşlere sahne oluyor. Bitcoin dahil olmak üzere tüm kripto para birimlerinde adeta bir kıyım var gibi görünüyor. İlk onda yer alan kripto para birimlerinin içinde yüzde 18’in üzerinde düşüş yaşayan coin’ler var.

Piyasada Düşüş Hakim

Grafikler göz önüne alındığında bu sabah saatlerinde Bitcoin’in keskin bir düşüş yaşadığı görülüyor. Lider kripto para biriminin fiyatı yaklaşık olarak 2 saat içinde 18.830 dolar seviyesinden 17.608 dolara kadar geriledi ve 1.000 doların üzerinde düşüş kaydetmiş oldu.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bunların yanında Bitcoin’de yaşanan bu düşüşün 7 Kasım’dan bu yana yaşanan en keskin düşüş olduğu düşünülüyor. Ayrıca BTC’deki bu keskin düşüş büyük kripto para borsalarındaki spot hacminin de artmasını sağladı.

Yazının yayına hazırlandığı sırada 17.731 dolardan işlem gören Bitcoin’in düşüşünün devam edip etmeyeceği ile ilgili net açıklamalar bulunmasa da bunun genel bir piyasa düzeltmesi olabileceği düşünülüyor.

“Pump’ta Almayın, Dump’ta Satmayın”

Analistler genellikle bu gibi durumlarda panikle özellikle yeni yatırımcıların satış yaptığını ve bunun hem satış baskısını hem de kayıpları arttırdığını ifade ediyor. Çünkü tecrübeli yatırımcılar düşüş zamanında satın alıyor v fiyatlar istenilen seviyeye ulaştıktan sonra satış yapıyor. Dolayısıyla bu gibi durumlarda yatırımcıların sakinlikleri koruması tavsiye ediliyor.

Öte yandan bu düşüşlerin ardından piyasa hacmi bakımından en büyük kripto para borsası olan Binance’in CEO’su Changpeng Zhao Twitter üzerinden yaptığı açıklaması ile düşüşlerin yaşandığı dönemlerde satış, çok yüksek fiyat artışlarının olduğu dönemlerde de alım yapılmaması gerektiğini dile getirdi. Zhao konuyla ilgili olarak, “Pump dönemlerinde satın almayın, dump dönemlerinde satış yapmayın. Belki tersini yapabilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

Altcoin’ler Ne Durumda?

Bitcoin’in düşüşe geçmesi ile birlikte altcoin’lerde de çok büyük kayıp var gibi görünüyor. Özellikle Ethereum ve Ripple’ın gözle görülür bir şekilde geri çekildiği ve ilk onda yer alan altcoin’lerin çift haneli kayıplara sahne olduğu görülüyor.

Yazının yayına hazırlandığı sırada yüzde 9,69’luk düşüşü ile 528 dolara gerileyen Ethereum (ETH) haftalık bazda hala %10’un üzerinde artmış görülüyor. Ayrıca piyasa hacmi bakımından ikinci en büyük altcoin olan Ripple fiyatı da (XRP) 24 saat içinde %14,62 düştü ve yazının yayına hazırlandığı sırada 0,5537 dolardan işlem görüyor. XRP’nin de haftalık bazda hala artışta olduğu ve hatta geçen haftaya kıyasla yüzde 88 gibi bir yükselişle ilerlediği görülüyor.

Bunlara ek olarak ilk on kripto para birimi içinde en büyük kaybı Cardano (ADA) ve Chainlink’in (LINK) verdikleri görülüyor. Cardano son 24 saatte %17,32 düşerken LINK %17,39’lük bir geri çekilme yaşadı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar