X

XRP Fiyatının Bu Şirketin Hisseleri İle Olan Korelasyonu Dikkat Çekiyor!

XRP fiyatının gidişatı, FuelCell Energy hisseleri ile aynı.
19:51
25 Kasım 2020

Toplam piyasa değerine göre en büyük üçüncü kripto para birimi XRP, kesinlikle çok hareketli bir hafta geçirdi ve geçirmeye de devam ediyor. 0,77 dolar seviyesine kadar çıkan, Coinbase kripto para borsasında 0,90 doları gören XRP, Aralık ayında çok önemli bir airdrop yaşayacak. Spark airdrop kampanyasının Binance ve diğer önde gelen borsalar tarafından desteklendiği haberi ise XRP’yi daha da hareketlendirebilir.

XRP Fiyatının Gidişatı Bu Hisseyle Birebir Aynı

XRP fiyatının gidişatını tahmin etmek imkansıza yakın olsa da bir şirketin hisse senedi değeri ile XRP fiyatı arasında neredeyse %100 oranında korelasyon olduğu görülüyor. FuelCell Energy isimli şirketin hisse senetlerinin gidişatı, birebir XRP ile örtüşmekte.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

FuelCell Energy isimli şirket adından da anlaşılabileceği üzere yakıt hücreleri odaklı enerji sistemlerini hayata geçiriyor. NASDAQ üzerinde listelenen şirketin hisseleri son dönemde %330 artarak, 24 Kasım tarihinde 9,03 dolar seviyesine kadar çıktı. Mayıs 2018 tarihinde ise şirketin Amerika’nın en büyük ikinci menkul kıymet borsasından delist edilme riski bulunuyordu ve hisse değeri 0,13 dolara kadar gerilemişti.

FuelCell Energy ve XRP Neden Yükseldi?

Aslında sadece FuelCell Energy değil, neredeyse bütün enerji şirketi hisseleri yükselişe geçti. Sektörün bu yükselişinin arkasındaki sebep ise ABD’nin yeni başkanı Joe Biden’ın iklim krizi konusuna odaklanacağı inancı. Donald Trump böyle bir krizin olmadığını vurgulasa da Biden’ın yaklaşımının tamamen farklı ve çevreci adımlar  odaklı olacağı belirtiliyor.

Ünlü kripto para analisti Joe Weisenthal ise konu hakkında yaptığı açıklamada XRP ile FuelCell’in ortak bir diğer yönlerinin, ikisinin de temel haberler ile yükselişe geçmemesi olduğunu vurguladı. Bu da iki varlığın yükselişinin tamamen spekülasyona dayalı olduğu ifadesini ortaya çıkarmakta.

Ripple ve XRP Çıkmazı

Ripple şirketi XRP kripto para birimi yüzünden çok fazla eleştirildi ve bunun menkul kıymet olduğuna dair davalar bile açıldı. Ancak Ripple bunları reddedip XRP’nin kendilerine bağlı olmadığını belirtiyor. En çok payın Ripple’da olması ise bu iddiaları biraz güçsüzleştirmekte. Ripple, XRP kripto para biriminin yüzlerce şirket tarafından kullanıldığını ve bunun değerinin şirket değerini etkilemediğini belirterek menkul kıymet iddialarını reddediyor. Ancak Ripple’ın elinde yüklü XRP bulunması ve yüklü satışlarla XRP’nin değerini düşürebilmesi, eleştirilerin temel noktalarından birisini oluşturuyor.

Bazı eleştirmenler ise aynı Weisenthal gibi XRP’nin hiçbir temele ve kullanıma sahip olmadığını, sadece FOMO ile alındığını vurgulamakta.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar