Reklam

Visa’nın Plaid’i Satın Alması Kriptoları Nasıl Etkileyecek?

Tüm dünyaya ödeme hizmetleri sunan Visa, fintech girişimi Plaid’i satın almak için 5.3 milyar dolar ödeme yapmaya hazırlanıyor.
15:00
14 Ocak 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kredi ve ödemeler devi Visa Inc.’in, ödeme uygulamalarını banka hesaplarına bağlamak amacıyla hizmet sağlayan bir fintech firmasını satın almak için 5 milyar doların üzerinde ödeme yapacağı belirtiliyor. Bu durum gelecek yıllar için fintech ve kripto para endüstrisi için iyi bir haber olabilir.

Visa, Plaid’e 5.3 Milyar Dolar Ödeyecek

Kredi kartı devi, son satın alma hamlesi sayesinde tüketicilerin giderek artan bir talep gösterdiği fintech uygulamalarını ve internet ödemelerini daha aktif bir şekilde kullanmayı planlıyor. Ayrıca endüstri artık daha uygulama tabanlı bir ekosisteme dönüştüğü için Visa’nın satın alma için 5.3 milyar dolar ödeme yapmayı kabul ettiği de yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Öte yandan Plaid’in, Venmo ve Square Cash gibi uygulamaların finansal hesaplara erişmesini sağlayan yazılım hizmetleri sunduğu biliniyor. San Francisco merkezli fintech firması, fonunu bir yıl önce 2.65 milyar dolarlık bir değerle artırdı ve şimdi bu rakamın iki katına çıktığı görülüyor.

Visa’nın Amacı

Şirket, büyük ölçüde banka ve kredi kartı sağlayan bankalara dayanan müşteri tabanını, gelişen internet ödemeleri alanında da genişletmek istiyor. Plaid, Robinhood ve Coinbase gibi kripto tabanlı şirketlerle de çalışıyor. Dolayısıyla Visa, bu yeni gelişen ekosistemde bir parça sahibi olmuş oluyor.

Öte yandan bu hamle her ne kadar kripto para piyasasını doğrudan etkilemese de uzun vadede daha geniş bir şekilde benimsenme sağlama açısından için iyi bir adım olabilir.

Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı ve ortağı Anthony Pompliano yeni gelişen ekosistem ile ilgili yaptığı açıklamalarda, “Halihazırda ekosistemde olan finansal hizmet şirketleri önümüzdeki 3-5 yıllarını çeşitli fintech girişimlerini satın alarak geçirecekler. Eğer şimdiden bu satın almalara başlamazlarsa, ekosistem dışında kalacaklar.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar