X


VeChain Cüzdanlarına Saldırı Yapıldı: 1,1 Milyar VET Çalındı!

VeChain Foundation'ın cüzdanı hacklendi ve 6 milyon dolarlık VET token'i çalındı.
12:00
14 Aralık 2019
Okuma Süresi: < 1 Dakika

VeChain Foundation‘ın cüzdanları geçtiğimiz günlerde bir hacker saldırısına kurban gitti ve vakfın geri alım programından elde ettiği fonlar hedef alındı.

VeChain Foundation tarafından 13 Aralık tarihinde yapılan açıklamaya göre, bilinmeyen bir hacker 1,1 milyar adet VET token‘i yani o tarihteki değeri itibariyle 6 milyon doların üzerinde bir vurgun yaptı. VeChain Foundation’ın geri alım programı cüzdanındaki fonlar, kişisel bir cüzdana aktarıldı.

İnsan Kaynaklı Hata Saldırıya Sebep Oldu

VeChain Foundation olayın yaşandığı ilk anlarda saldırının hiçbir şekilde güvenlik önlemlerinin yetersizliğinden kaynaklanmadığını vurguladı. Yapılan açıklamada güvenlik açığının büyük ihtimalle insan kaynaklı bir hata sebebiyle göz ardı edilen bir unsurdan ötürü kaynaklandığı belirtildi. Söz konusu kişi geri alım programının cüzdan hesabını Foundation tarafından onaylanan prosedürü tam olarak takip etmeden yaptı ve bu da güvenlik açığı doğurdu.

VeChain Foundation buna ek olarak hacker’ın cüzdan adresini de paylaştı ve kripto para borsalarından bu konuda yardımcı olmalarını talep etti. Diğer kripto para projelerini durum hakkında bilgilendiren VeChain yetkilileri, VET token fiyatında ise yüzde 4’lük bir düşüş yaşadı.

VeChain aslında geçtiğimiz tarihlerde kendi blockchain ağı Thor’u, Walmart Çin’in kullanımına sunmuş ve bunun blockchain tabanlı platformunu oluşturmuştu. İlgili haber hakkındaki detayları buradan okuyabilirsiniz. VeChain bunun yanı sıra yakın zamanda da CoinTelegraph haber sitesi ile bir mutabakata varmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar