X


Kara Para Aklama Kuralları Sebebiyle Bir Şirket Daha Kapanıyor

The Bottle Pay, AB’nin yeni kara para aklama kanunlarının müşterilerine zarar vereceğini düşündüğü için kapanma kararı aldı.
17:00
14 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Cointelegraph’ın haberine göre kullanıcıların sosyal medya hesapları üzerinden Bitcoin (BTC) göndermelerini sağlayan The Bottle Pay, 13 Aralık’ta yaptığı açıklamalarda Kara Para Aklama Önleme (AML) düzenlemeleri nedeniyle kapatılacağını açıkladı.

Yapılan açıklamalara göre fonlar 31 Aralık 2019’da saat 13: 00’a (GMT) kadar ulaşılabilir olacak.

Yeni Kurallar Olumsuz Etkiye Sahip

İngiltere merkezli Block Matrix şirketi tarafından geliştirilen Bottle Pay, bir hesabı olup olmadığına bakılmaksızın herhangi bir sosyal medya iletişimine Bitcoin ödemeleri yapılmasını sağlıyordu. Bundan sadece iki ay önce şirket, kullanıcı tabanını önümüzdeki yıl on katına çıkarmak amacıyla 2 milyon dolar fon sağlamıştı.

Ancak bu gelişmelerin yanı sıra The Bottle Pay’in, İngiltere’nin tescilli gözetimsiz bir Bitcoin cüzdan sağlayıcısı olarak 10 Ocak 2020’de yürürlüğe girecek olan Avrupa Birliği’nin 5 AMLD AB düzenlemesine uyması gerekiyor.

Block Matrix yeni düzenlemelerin gerektirdiği ek kullanıcı bilgilerinin, “mevcut kullanıcı deneyimini yüksek derecede radikal düzeyde ve olumsuz yönde değiştireceğini ve toplumdan bunu zorla talep etmek yönünde istekli olmayacaklarını” ifade ediyor.

Sonraki Adım

The Bottle Pay yeni kayıt işlemleri, para yatırma ve sosyal medya botları artık çevrimdışı hale geldi. Bunun yanında daha önce gönderilen fonlar talep edilmeyecek ve 7 gün içinde gönderene iade edilecektir. Para çekme işlevi devre dışı bırakılacak ve tüm cüzdanlar 31 Aralık 2019’da saat 13: 00’te (GMT) kapatılacak. Yapılan açıklamalara göre cüzdanlarda kalan paralar ise İnsan Hakları Vakfı’na bağışlanacak.

Daha önce AB’nin uygulayacağı yeni kara para aklama kuralları çerçevesinde değişikliklere giden ya da kapanan firmalarla karşılaşmıştık. Örneğin LocalBitcoins bundan yaklaşık 10 ay önce bu kurallara uymak için çeşitli değişikliklere gittiğini belirtmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar