X

VanEck, Bitcoin Vadeli ETF’i İçin SEC’den Onay Aldı!

SEC'nin ProsShares Vadeli Bitcoin ETF'i onayının ardından, bir ETF'e daha onay geldi.
18:04
20 Ekim 2021

VanEck, önümüzdeki hafta bir Bitcoin Vadeli İşlem Borsa Fonu (ETF) başlatmak için SEC’den onay aldı.

ABD’de İkinci Bitcoin Vadeli ETF’i Onayı Geldi

Şirket, Bitcoin Vadeli ETF’ini başlatmak için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yapılan başvuruya onay aldıklarını ve SEC’in şirkete 23 Ekim Cumartesi gününden sonra fonunu başlatma izni verdiğini açıkladı.

SEC, geçen hafta Cuma günü ProShares’in sunduğu Bitcoin Vadeli ETF’ine onay vererek ilk kez bir Bitcoin ETF‘ine yeşil ışık yaktı. ProShares Vadeli Bitcoin ETF’i, Salı günü (19 Ekim 2021) işlem görmeye başladı ve kısa bir süre içerisinde ABD tarihindeki en büyük ETF çıkışlarından biri haline geldi.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

ProShares ve VanEck’in ETF onayları, ABD’li yatırımcıların Bitcoin ile doğrudan bağlantılı bir ETF’in hisselerini ilk kez satın alıp takas edebilecekleri anlamına geliyor. Buna ek olarak çeşitli Bitcoin ETF’leri, Kanada ve bazı Avrupa ülkelerindeki onaylar ile halihazırda çeşitli borsalarda işlem görüyor.

ABD’nin ETF Yaklaşımı Bazı Avrupa Ülkelerinden Farklılık Gösteriyor

Kanada, fiziksel olarak desteklenen Bitcoin ETF’lerinin bu yılın başlarında başlatılmasına izin verirken, ABD hala yalnızca vadeli işlemlere bağlı ETF’lerin yayınlanmasına izin veriyor. Ağustos ayında ETF’lere ilişkin olumlu demeçler veren SEC Başkanı Gary Gensler, vadeli ETF’leri yöneten 1940 Yatırım Şirketi Yasası kapsamında açılan ETF’lerin 1933 Menkul Kıymetler Yasası’ndan daha güçlü yatırım koruması sağladığına inandığını, kamuoyuna yaptığı açıklamalarda sık sık dile getiriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar