X

Son Dakika: Bitcoin (BTC) Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesinde! Bitcoin ATH Geldi!

Bitcoin (BTC) aylar sonra nihayet ATH seviyesini geçti!
16:42
20 Ekim 2021

Salı günü listelenen ETF ile birlikte fiyatın ATH yapacağı tahmin ediliyordu. Beklenen oldu ve Bitcoin (BTC) 64.854 dolar olan ATH seviyesini geçti. Bu rakam en son 14 Nisan tarihinde görülmüştü. O günden sonra türlü badireler atlatan Bitcoin (BTC) nihayet Çin yasaklarının kurduğu baskıdan da kurtuldu. Fiyatın ATH yapmasıyla birlikte gözler altcoinlere çevrildi. Bitcoin (BTC) 65.500 dolara kadar ulaştı.

Bitcoin (BTC) ATH Yaptı

Dakikalar önce tüm zamanların en yüksek seviyesini geçen Bitcoin (BTC) nihayet ATH yaptı. Fiyat dolar bazında en yüksek rakamı kısa süre önce gördü. Aylardır beklenen yeni zirvenin gelmesiyle birlikte altcoin piyasalarının da hareketlenmesi bekleniyor.

Nisan 14 tarihinden bu yana Bitcoin (BTC) birçok badire atlattı. Çin yasakları başlamadan önce Elon Musk piyasaları büyük bir düşüşe hazırladı. Musk’ın elindeki en büyük koz ise Bitcoin madencilerinin tükettiği yüksek enerjiydi. Sadece 11 yılda Bitcoin’in küresel ısınma sorununa ciddi katkıda bulunduğundan bile bahsedildi. Ancak tüm bunların abartı olduğu iddia sahipleri tarafından bile biliniyordu. Bu açıklamalarla birlikte düşen fiyat Çin yasaklarıyla dibi gördü. Çin, kendi blockchain ekosistemini dünyaya kabul ettirmek umuduyla kripto paralara adeta savaş açtı. Kademeli yasaklar ilk olarak madencilere uygulanmaya başladı. Çin bu yasaklara gerekçe olarak emisyon hedeflerini gösterse de asıl niyetin kripto para ekosistemini çökertmek olduğu aşikardı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Yasaklar ve Engeller Bitcoin (BTC)’i Durduramadı

Ne Çin yasakları ne de Elon Musk etkisi fiyatı 28.000 doların altına düşüremedi. Temmuz ayında The Bitcoin Word etkinliğine katılan Elon Musk geri adım atmak zorunda kaldı. Birkaç ay önce Tesla’nın BTC’lerini satabileceğini söyleyen Musk artık tam bir Bitcoin savunucusu olmuştu. Büyük yükselişte bu olayın ardından geldi.

Son yükselişi baskılamak isteyen Çin, bu sefer kripto paraların yasal yatırım araçları arasında olmadığını duyurdu. Ve bugüne geldiğimizde ülkede hiçbir merkezi borsa hizmet vermiyor. Binance ve Huobi dahil tüm dev borsalar Çin’den çekildiğini duyurdu. Bitcoin madencileri Rusya, Kuzey Amerika ve Kazakistan gibi bölgelerde madencilik faaliyetlerine devam etme kararı aldı. Yasak döneminde 80’e düşen hash oranı 140 bölgesine yeniden tırmandı.

İşte Salı günü, ABD ilk Bitcoin Vadeli ETF’sini NYSE borsasında listeledi. ProShares ilk gününde tam 1 milyar dolar işlem hacmine ulaştı. Amerikalı kurumsal yatırımcılar Bitcoin’e akın ediyor ve fiyatın bu ana akım kabulüyle daha da yukarılara çıkması bekleniyor. Peki kaybeden kim oldu?

Kazanan belli, haftalardır 40.000 bölgesinden çılgınlar gibi alım yapan Bitcoin balinalarından bahsediyoruz. Tesla ve MicroStrategy elindeki yatırımları koruyor. El Salvador 45.000 bölgesinde aldığı Bitcoin’lerin her birinden en az 18 bin dolar kazanç elde etti. Nihayet kaybeden Çin oldu..

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar