X


Ukrayna’nın Kripto Para Yasası Hazır

Binance’in de yardımcı olduğu yasa hazır...
17:00
7 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ukrayna hükümeti, FATF kurallarına göre dijital varlıkları ve dijital varlık hizmeti sağlayıcılarını (WASP’ler) yönetecek bir kara para aklama yasasını onayladığını açıkladı.

6 Aralık’ta yapılan açıklamalara göre Ukrayna’nın yasama organı olan Rada, dijital varlıkların bir değer deposu olduğunu kabul eden ve kara para aklama, dolandırıcılık ve teröristlerin finansmanı gibi finansal suçlardaki potansiyel kullanımını değerlendiren yasa tasarısının son halini yayınladı.

Yeni Yasanın Detayları

Yeni yasa, hükümetin kripto para alım satım işlemlerini nasıl izlemek ve düzenlemek niyetinde olduğuna dair bazı yönergeler içeriyor. Yönergelerden biri, hükümetin finansal izleme amacıyla yalnızca gönderenin ortak anahtarını toplayacağı 30.000 hryvnia (1.300 dolar) değerinde bireysel kripto para işlemlerine odaklanıyor. Ancak,işlem bu tutarı aştığında, hükümet hem göndericiye hem de alıcıya doğrulama işlemi uygulayacak. Süreç, kimlik doğrulamasının yanı sıra iş ilişkisinin niteliğinin doğrulanmasını da içerecek.

Binance Ukrayna’ya Yardım Ediyor

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance’in de ülkede kripto para birimiyle ilgili yasalar oluşturulması için Ukrayna makamlarıyla işbirliği yaptığı bildiriliyor. Yapılan açıklamalarda Binance’in kripto para birimlerinin yasal statüsü üzerinde ortaklaşa çalışmak için Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı ile bir mutabakat zaptı imzaladığı da belirtiliyor. Konuyla ilgili detayları bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık…

Bunun yanında Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ) Kasım ayında yağtığı açıklamalarda kripto para birimlerinin yasallaştırılmasının ve ilgili mevzuatın kabul edilmesinin ekonomide pozitif büyüme getirmenin yanı sıra ek yatırımlar çekmenin kilit rol oynayabileceğini ifade etti.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar