X


Ukrayna’da Belirsizlik Sürüyor, Kripto Para Madenciliği Yasaklandı Mı?

Kripto para madenciliği alanında net bir regülasyon getirmeyen Ukrayna'da, madenciliğin yasak olmadığı ve regülasyonların, vergi kanununda yapılacak değişikliklerde ele alınacağı söyleniyor.
15:45
13 Eylül 2021

Kripto para madenciliğinin durumu, “Dijital Varlıklar Yasasının” yakın zamanda kabul edilmesine rağmen, Ukrayna’da bir şekilde belirsizliğini koruyor. Ukrayna parlamentosunda kripto para konusunda önde gelen bir danışmana göre henüz madencilik ile ilgili regülasyonlar getirilmese de kripto para madenciliğinin yasak olmadığını söylüyor.

Vergi Kanununda Yapılacak Değişiklerde Ele Alınacak

Kripto para birimleri madenciliğini ve kripto para işlemleri gibi alanları düzenlemeyi amaçlayan regülasyonlar, Ukrayna’da yeni kabul edilen mevzuatın dışında kaldı. Ukrayna parlamentosu Verkhovna Rada’nın önemli bir danışmanı, Forklog’a verdiği demeçte, madencilik de dahil olmak üzere birçok hususun, vergi kanununda yapılacak değişikliklerde ele alınacağını söyledi.

Ayrıca, bir sivil toplum kuruluşu olan Blockchain4ukraine’in kurucusu ve CEO’su olan Konstantin Yarmalenko, kripto para madenciliğinin, Kara Para Aklama Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından yayınlanan tavsiyelere göre lisansa tabi olmaması gerektiğini belirtti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Kripto Para Platformlarına Lisans Zorunluluğu Getirildi

Dijital varlıklar yasası, kripto servis sağlayıcılar için lisans zorunluluğu getirdi. Başta kripto para borsaları olmak üzere dijital paralar ile çalışan tüm platformlar, yasalar çerçevesinde faaliyet göstermek için Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığından izin almak zorunda.

Madenciliğe yönelik net regülasyonların olmamasına karşın, yasa dışı elektirik kullanımları gibi durumlar hariç olmak üzere, kripto para madenciliği ülkede yasaklanmamış durumda. Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), yasa dışı bir şekilde faaliyet gösteren madencilerin peşine düşerek ülkenin çeşitli bölgelerinden bir sürü madencilik tesisini kapattı.

Rada’nın Çarşamba günü ikinci okumasında kabul ettiği “Dijital Varlıklar yasası”, milletvekillerinin vergi mevzuatında gerekli değişiklikleri yapmasından sonra yürürlüğe girecek. Yarmolenko, değişikliklerin, özel ekipman ve kripto para cüzdanları satışı dışında dijital varlıklarla yapılan tüm işlemler için %0 katma değer vergisi (KDV) oranı benimsemesini beklediğini açıkladı.

Merkezi olmayan dijital para birimlerinin Ukrayna’da yasal para olarak kabul edilmesi önerisi reddedildi. Bununla birlikte, ülkenin Dijital Dönüşüm Bakan Yardımcısı Oleksandr Bornyakov, yakın tarihli bir röportajda, Ukraynalıların yalnızca dijital paraları yasal olarak tutabileceklerini ve alım satım işlemleri yapabileceklerini değil, aynı zamanda düzenlenmiş aracıların hizmetlerini kullanarak anında Ukrayna grivnasına dönüştürme yoluyla kripto para harcayabileceklerini  de belirtti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar