X


Güney Kore’nin Finans Otoritesi, Borsaları Köşeye Sıkıştırdı: 40’a Yakın Platform Kapanabilir

FSC'nin talep ettiği gereksinimleri karşılayabilecek platformların sayısı her geçen gün azalıyor.
16:15
13 Eylül 2021

Güney Kore merkezli kripto para borsalarının yeni uyumluluk gereksinimlerini karşılaması adına son tarih hızla yaklaşıyor. Tüm borsaların en geç 24 Eylül’e kadar Finansal Hizmetler Komisyonu’na (FSC) resmi lisans taleplerini göndermesi bekleniyor.

Birçok Kripto Para Borsası Operasyonlarına Son Verebilir

Kripto para aktörleri ve daha küçük borsa temsilcileri, geçtiğimiz yıl yeni kurallara karşı çıktı ancak bu konuda herhangi bir ilerleme kaydedemedi. FSC’nin talep ettiği gereksinimleri karşılayabilecek platformların sayısı her geçen gün azalıyor. Kaydedilen verilere göre tahmini olarak 60 kripto para borsasının 40’a yakını kapanmayla karşı karşıya kalabilir.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Yeni kuralların en önemli noktası, tüm borsaların Güney Kore bankalarında gerçek adları ile hesaplarını kullanarak faaliyet gösterdiğinde dair kanıt gösterme zorunluluğuydu. FSC, kullanıcıların mutevazı kripto platformlarında tutulan varlıklar için daha fazla koruma talep etti.

Güney Kore bankaları, ülkenün en büyük dört alım satım platformu dışında başvuran borsalar için herhangi bir risk değerlendirme sürecine girmeyi reddediyor. Bu dört borsa şöyle sıralandı; Upbit, Bithumb, Korbit ve Coinone. Bu borsalar Güney Kore’nin toplam işlem hacminin %90’ından fazlasını oluşturuyor ve uzmanlar son dönemde FSC’nin yeni çerçevesinin ülkenin kripto alanını sağlamlaştırmaya yönelik olduğuna inanıyor.

Zaman Daraldı, Borsaların Seçim Yapması Bekleniyor

Kore Üniversitesi Kripto Para Birimi Araştırma Merkezi profesörü ve başkanı olan Kim Hyoung-Joong’un tahminleri toplu borsa kapanışları ile kimchi çılgınlığının ortadan kalkacağı yönünde. Yerel kripto para borsası Foblgate‘in Başkanı Lee Chul-yi, medyaya yansıyan demecinde şunları belirtti:

Yatırımcılar, yalnızca küçük borsalarda listelenen altcoin varlıklarını nakit olarak olarak çekemeyecekleri için son ödeme tarihine yakın bir banka kaçışına benzer durum bekliyorum. Birdenbire kendilerini yoksul bulacaklar. Finans otoritelerinin bu adımın yol açacağı problemler ile nasıl başa çıkacağını çok merak ediyorum.

Yapılan araştırmalarda altcoin‘ler Güney Kore’nin kripto piyasasındaki işlem hacminin %90’ını oluşturduğu saptandı. FSC’nin kapanma hazırlığında olan borsaların en geç 17 Eylül’de kullanıcılarına bilgilendirme yapması tavsiyesinde bulundu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar