X


Ticaret Bakanlığı, Servet Değerinde Kripto Para Madencilik Cihazları Ele Geçirdi!

İzmir'de kripto para madencilik cihazı vurgunu!
12:00
10 Mayıs 2021

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı tarafından da yayınlanan gönderide, ülkeye yasadışı yollarla sokulan kripto para madencilik cihazlarının gümrükte ele geçirildiği duyuruldu.

İzmir’de Kripto Para Operasyonu

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada İzmir Gümrük Muhafaza İhbar hattına gelen bir ihbar üzerine ekiplerin harekete geçtiği ve depo olarak kullanılan bir adrese operasyon yaptığı vurgulandı. Operasyonda yüzlerce Bitcoin ve kripto para madencilik cihazı yakalandığı belirtilse de bunların türü açıklanmadı.

İlgili görüntülere bakıldığında ise bunların Bitmain madencilik cihazı üretim şirketi tarafından üretilen cihazlara benzediği ve Antminer serisine ait olabileceği görülüyor. Şu an için şirketin son model cihazı olan Antminer S19 Pro’nun fiyatı 6.000 euronun üzerinde ve bu da yaklaşık 60.000 TL’ye tekabül etmekte.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Gümrük Muhafaza Açıkladı: Değeri 5 Milyon TL

Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından yapılan açıklamada söz konusu cihazların sayısının 501 adet olduğu ve bunların piyasa değerinin 5 milyon liradan fazla olduğu vurgulandı. Sorumlular hakkında yasal işlem başlatılırken cihazlara da resmen el konuldu.

Kripto Para Madenciliği Popülerleşiyor

Kripto para sektörünün elde ettiği yükseliş tabii ki madencilerin de kazançlarını katlamalarını sağladı. Özellikle son dönemde Ethereum madencilerinin artan işlem ücretleri nedeniyle inanılmaz gelirler elde edebildiği biliniyor. İran gibi ülkelerde ise madencilik konusunda bile regülasyonlar getirildi ve madencilik resmi bir endüstri kolu olarak tanındı.

Türkiye’de kripto paralara yönelik regülasyonlar yavaş yavaş hazırlansa da henüz madenciliğe yönelik bir adım atılmadı. Yaşanan bu olay ise süreci hızlandırabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar