X


Bitcoin (BTC) ve Kripto Para Madenciliğine New York Yasağı mı Geliyor?

New York, kripto para madencilerinin enerji gerekliliklerini değiştirebilir.
15:11
5 Mayıs 2021

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) kısa sürede muazzam bir yükseliş yakalasa da 60.000 dolar seviyesi bunun için de aşılması zor bir hedef haline gelmiş gibi gözüküyor.

Bitcoin Fiyatının Düşüşü, Madencilerin Etkilenmesi İle Başladı

Bitcoin fiyatının 64.000 dolara kadar yükselmesinden sonra karşılaştığı direnç, fiyatın 50.000 dolar bandına inmesine yol açtı. Bu düşüşte ise Çin’de yaşanan sorunlar ve Bitcoin madenciliğinin bir anda sekteye uğramasının etkili olduğu düşünülmekte.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Çin’in Uygur Özerk Bölgesi içerisindeki kömür madenlerinde yaşanan doğal felaketler ve başka sorunlar, Bitcoin madencilerinin kısa süreliğine büyük bir darbe almasına yol açmıştı. Çin, geçici süreliğine veri merkezleri ile BTC madencilik tesislerine enerji vermeyi bıraktı ve Bitcoin hashrate’i %40’a yakın düşüş yaşadı. Şimdi ise tehlikenin Çin değil, ABD’den gelebileceği görülüyor.

Çin’den Sonra New York’tan Bitcoin Darbesi

New York içerisindeki kripto para madencileri, şu an taslak halinde olan bir yasa teklifinin kabul edilmesi ile beraber üç yıl boyunca hiçbir şekilde madencilik yapamayabilir veya iş modellerini değiştirmekle yükümlü kılınabilir. New York Senatosu’nun 6486 numaralı yasası, Demokrat Senatör Kevin S. Parker tarafından öne sürüldü ve anında tepki çekti.

Parker, Telekomünikasyon ve Enerji Komitesi Başkanı konumunda ve bu sebeple enerji odaklı yasa tekliflerinde bulunuyor. Yasa henüz başka senatörlerin desteğini almasa da Demokratların dayanışması nedeniyle bunun geçebileceği tahmin ediliyor. Peki bu taslak tam olarak ne içeriyor?

Kripto Para Madenciliği Sekteye Uğrayabilir

Yasa, kripto para madencilik tesislerinin faaliyetlerini durdurma ve bunları askıya alma ile ilgili maddelere sahip. Bunun fosil tabanlı enerji kullanan kripto para madenciliğinin çevreye verdiği zararı azaltmak için öne sürüldüğü de belirtiliyor. Yasa aynı zamanda madencilik merkezlerinin daha sıkı regüle edilmesini ve çevreye verdikleri önemin arttırılmasını da hedeflemekte.

New York içerisinde zaten tartışmalı bir konu olan Bitcoin madenciliği bu taslağın onaylanması durumunda ise zor bir duruma düşebilir. Buna ek olarak kısa süre önce Çin Başkanı tarafından yapılan açıklamada da Çin’in karbon emisyon hedeflerine uyacağı vurgulandı. Bunun için ise ülkedeki Bitcoin madencilerinin ciddi yaptırımlara maruz kalması bekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar