X


Terra UST Çöküşünden Çıkarılacak Dersler!

Terra UST'nin çöküşünden çıkarılacak dersler neler? Yatırımcıların kripto paralarla işlem yaparken nelere dikkat etmesi gerekiyor?
20:25
12 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 4 Dakika

Kripto para piyasaları tarihinin en büyük 3 olayından birini yaşadı. Yatırımcılardaki korku pandemi çöküşündeki seviyelere ulaştı. Peki Terra UST kaosundan sonra kripto para yatırımcıları hangi dersleri çıkarmalı? Yatırımcılar için tecrübe, paradan daha önemli olmalıdır. Çünkü tecrübelerinizden çıkardığınız dersler sayesinde para kazanabilirsiniz. Ayrıca unutmayın ki, 2020 yılındaki büyük çöküşte güçlü kalabilenler geçtiğimiz yıl 100 hatta 1000x’e varan kazançlarla ödüllendirildi.

Terra UST ve Çıkarılacak Dersler

Öncelikle teknolojisi ne kadar iyi olursa olsun tüm altcoinlerin bir gün LUNA ile aynı kaderi yaşama ihtimali vardır. Bunu aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor. Gelin bu süreçten çıkarmamız gereken derslere odaklanalım.

  • Portföyünüzün tamamının tek bir altcoinde olması ciddi risktir. Çok sayıda yatırımcı milyonlarca doları sepetinde %50’den fazla LUNA tuttuğu için kaybetti.
  • Tek bir stablecoine güvenmemelisiniz. Dolara endeksli farklı tokenler kullanarak riskinizi azaltmanız gerekiyor.
  • Bir noktada çıkış yapmayı bilmek gerekiyor. LUNA fiyatı 30 dolar seviyelerindeyken fiyatın daha fazla düşebileceği zaten konuşuluyordu. Ancak yatırımcılar buna kulak tıkadı.
  • Do Kwon, oldukça cesur ve kibirliydi. Terra topluluğu ise onun bu kibirli duruşundan oldukça memnun görünüyordu. Do Kwon, topluluğun önü yüceltmesine ve sosyal medyanın sarhoşluğuna kapıldı. Rezervler için yaptığı tüm alımları detaylarıyla paylaştı. Adeta elini açık etti, bir altcoin kurucusu karizmatik ve kibirli olduğu için yükseliyorsa onun yaptığı hatalarla düşüşe geçebilir.
  • Eleştiri kabul etmeyen liderlerin yönettiği projelerden uzak durum. Do Kwon bunu yapıyordu. Ona bir öneri veya eleştiriyle gelenlere üst maddede açıkladığımız sebeplerden dolayı umursamaz davrandı. Frog Nation, Solidly, Node Projects ve son olarak LUNA, Do Kwon ile bu kaderi paylaştı.
  • Anchor Protocol yüksek APY ile LUNA fiyatının artışını tetikledi. Kolay ve çok para kazandırmak ekibe iyi bir servet getirdi. Fakat yatırımcıları mağdur etti.
  • Düşen bıçak tutulmaz, kar almayı bilenin canı sıkılmaz. Bu sözler sosyal medyada oldukça popüler kesinlikle boş değil. LUNA, 80 dolardan 50 dolara düştü ve oradan 0,07 dolara indi. İnsanları ucuz fiyat algısı cezbetti. Ucuz diye aldıkları fiyatlardan %99 düşüş yaşayana kadar bunun farkında değillerdi. Belki de 0,01 dolar bugünden sonra tekrar görülmeyecek bir zirve olacak? O halde riske attığınız bakiyenin sıfırlanabileceğini bilmeniz gerekiyor.
  • Kaldıraç kullanmayın. Saçma gelebilir, ama eğer çok profesyonel bir yatırımcı değilseniz kaldıraç yerine farklı kumar çeşitlerine yönelmelisiniz. Çünkü bilgisiz bir yatırımcı için ikisinin arasında hiçbir fark yok. LUNA düşerken short pozisyon açarak çok para kazanmak mantıklı geliyor olabilir. Fakat piyasa yapıcılar fiyatın sürekli düşmesine izin vererek bedava para dağıtmaz. Pozisyonunuzu kapatmak istediğinizde sistem sürekli hata verecektir, fiyat aniden %5 yükselip sizi 20x’te liq etmeye bayılacaktır. Son iki günde bunun gibi sayısız mağduriyet yaşandı. Kazançta olan pozisyonlar talep olmadığı için kapanmadı ve liq oldu. Bu senaryo her zaman başınıza gelmeyebilir, fakat ciddi para kaybı yaşamanız için birkaç kere tecrübe etmeniz yetecektir.

Kripto Paralarda Riski Azaltmak

Öncelikle kripto para yatırımınız tek bir altcoine bağlı olmamalı. Birden fazla altcoin ve Bitcoin ile sepetinizdeki riski dağıtmanız gerekiyor. Hatta yatırım uzmanları hiçbir altcoinin yatırımcı sepetinde %15’i geçmemesi gerektiğini düşünüyor. Eğer bunu başarırsanız UST ve LUNA çöküşü tüm servetinizin sadece %30’unu etkileyebilirdi. Tüm çöküşte hızla erimediğinde daha kolay zarar kesebilirsiniz.

Eğer kripto para piyasalarına yakın zamanda girdiyseniz ciddi bir çöküşü ancak şimdi görüyorsunuz. Piyasada büyük döngüler olur. Kabaca 2 yılda bir en büyük 100 kripto paranın önemli bir kısmı bir sonraki döngüye canlı giremez. Örneğin AVAX henüz birinci döngüde ve ikinci döngüye canlı gireceğinin garantisi yok. Fakat Ethereum, Bitcoin gibi köklü kripto paralar birkaç kez böylesine büyük düşüşler gördü ve hayatta kalmayı başardı. Altcoin seçimlerinizde bunu göz ardı etmemelisiniz. Elbette AVAX burada sadece bir örnek ve yeni boğa döneminde ayakta kalıp kalamayacağını kimse garanti edemez.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar