X


Terra, Kurtarma Planında Önemli Değişiklikler Yaptı! İşte Son Güncellemeler

Terra Ecosystem, LUNA ve UST krizinin ardından açıkladığı kurtarma planında bazı önemli değişiklikler yaptığını duyurdu.
11:30
20 Mayıs 2022
Terra, Kurtarma Planında Önemli Değişiklikler Yaptı! İşte Son Güncellemeler
Okuma Süresi: 2 Dakika

Son dönemin en önemli gündemlerinden biri olan Terra (LUNA) ve UST çöküşün ardından, Terra ekosistemleri bir kurtarma planı üzerinde çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir oylamada Terra topluluğu üyelerinin çoğunluğu bir hardfork lehinde oy kullandı.

Son gelişmede ise Terra, 1623 numaralı teklifte bir değişiklik yayınladı ve topluluk geri bildirimini takiben üç büyük revizyon yaptı.

Terra, Kurtarma Planında Bazı Önemli Değişiklikleri Duyurdu

Genesis Likiditesini Artırma

Bu hamleyle Terra, saldırıdan önce LUNA‘yı elinde tutan daha küçük cüzdan sahiplerinin çıkarlarını koruduğunu iddia ediyor. Terra, “saldırı öncesi UST sahipleri, saldırı sonrası LUNA sahipleri ve saldırı sonrası UST sahipleri” için ilk likidite parametrelerini %15’ten %30’a çıkardığını söylüyor.

Öyle ki Terra, bu hamle ile birlikte gelecekteki enflasyonist baskıyı azaltmayı hedefliyor.

Saldırı Öncesi LUNA Sahipleri Yeni Likidite Profili Alacak

Yeni likidite profili, 10.000 LUNA‘dan daha az LUNA tutan cüzdanlara, aynı başlangıç ​​likiditesine sahip olmalarını sağlayacak, lansman sırasında likiditenin %30’unun kilidi açılacak. Ayrıca likiditenin geri kalan % 70’lik kısmı 6 aylık dönemlerle toplamda iki yıl içinde açılacak.

Öte yandan Terra, likidite profilleri hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

Bu yeni likidite profilinin tanıtılması, küçük LUNA sahiplerinin benzer başlangıç ​​likidite profillerine sahip olmasını sağlıyor. Bu, saldırı öncesi anlık görüntüde toplam LUNA’nın yalnızca %6,45’ini temsil ederken, LUNA cüzdanlarının %99,81’ini kapsayacaktır.

UST Sahiplerine Yapılan Dağıtım Azaltılacak

Terra, saldırı sonrası UST sahipleri için tahsisi %20’den %15’e düşürmeye karar verdiğini söyledi. Bu, de-peg ile ilgili tahsisin orijinal paydaş tahsisi ile eşit kalmasını sağlayacaktır.

Terra, dağıtımı azaltmaktan saldırı sonrası UST sahiplerine kadar olan %5’lik değişikliğin topluluk havuzuna tahsis edileceğini söylüyor. Terra, 5 gün sonra sona erecek olan 1623 önerisi için oylamayı açtı.

Terra ekosisteminin çöküşü tüm kripto para piyasasını derinden sarstı. Ayrıca, sadece bir hafta içinde 40 milyar doları aşan kripto yatırımcıları için en büyük ve en hızlı servet erozyonlarından biri olduğu ortaya çıktı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar