X


Tether CTO’su Açıkladı: Terra Olayı Bir Rug Pull Vakası mıydı?

Tether ve Bitfinex CTO'su Paolo Ardoino, Terra (LUNA) projesinin rugpull amaçlı olmadığını belirtti.
10:30
20 Mayıs 2022
Tether CTO'su Açıkladı: Terra Olayı Bir Rug pull Vakası mıydı?
Okuma Süresi: 2 Dakika

Tether ve Bitfinex CTO‘su Paolo Ardoino, Terra (LUNA) projesinin rug pull amaçlı olmadığını, sadece “kötü tasarlanmış” bir proje olduğunu söyledi.

Tether CTO’sundan Terra Açıklaması

Terra ekosisteminin piyasayı sarsan çöküşü hakkında konuşan Tether CTO’su Paolo Ardoino, algoritmik stabilcoin TerraUSD‘yi (UST) her an yıkılabilecek bir “kart kalesine” benzetti.

Kripto topluluğundaki birçok kişi, kuşatılmış Terraform Labs kurucusu Do Kwon‘un eylemleriyle ilgili soruları gündeme getiren uzun bir şüpheli yorum/eylem listesini vurguladı. Ayrıca Kwon’un daha önce başarısız olan “Basis Cash” adlı bir algo-stablecoin projesinde çalıştığı da bildirildi.

Ardoino, Web3 içeriğine ve etkinliklerine odaklanan bir medya şirketi olan Reimagine’in Reimagine Unplugged podcast’inde bir takım açıklamalarda bulundu.

CTO, asıl büyük sorunun Kwon’un yanlış yönlendirilmiş özgüven duygusuyla ilgili olduğunu belirtti ve şöyle devam etti;

Do Kwon’u tanımıyorum. Ama ona şüphenin faydasını verelim. Bu projeyi kibirle ve haklı olduğunu düşünerek yarattı ve birçoğu elbette muhtemelen ekonomik nedenlerden dolayı onu destekliyordu, ancak bu olay kendi başına bir rug pull olayı değildi. Sadece birçok proje gibi kötü tasarlanmış bir projeydi.

Ayrıca bu proje adeta bir kart kalesi gibiydi ve her an yıkılabilirdi. Ama Kwon bunu söyleyemedi, çünkü aksi takdirde çok daha hızlı yıkılacaktı.

Stablecoin’ler İçin Düzenleyici Ortam

Ardoino ayrıca, istikrarlı paralar için düzenleyici ortamın ileriye doğru nasıl görünebileceği konusunda bir takım sorgulamalarda bulundu. CTO, politika yapıcıların öncelikle algoritmalar tarafından desteklenenlerin aksine, varlıklar tarafından tamamen desteklenen istikrarlı paralar arasındaki farkı net bir şekilde tanımlaması gerektiğini öne sürdü ve şöyle söyledi;

Olması gereken ilk şeyin stabilcoin‘lerin uygun şekilde sınıflandırılması olduğuna inanıyorum, bu yüzden şu anda Terra UST bir algoritma stabilcoin iken Tether merkezi bir stabilcoin. Yani iki farklı güvenceye sahip iki farklı canavar, iki farklı destek vesaire.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar