TerraUSD Coin Nedir?

TerraUSD (UST), Terra blok zincirinin merkezi olmayan ve algoritmik stablecoin’idir. 
12:08
27 Aralık 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

TerraUSD (UST), Terra blok zincirinin merkezi olmayan ve algoritmik stablecoin’idir. Değeri ABD Doları’na sabitlenmiş, ölçeklenebilir ve getirisi olan bir kripto para olarak tanımlanıyor.

TerraUSD (UST) Nedir?

TerraUSD, Terra topluluğuna değer sağlama ve Dai gibi diğer stablecoin liderlerinin karşılaştığı ciddi ölçeklenebilirlik sorunlarının ortasında DeFi için ölçeklenebilir bir çözüm sunmak için oluşturuldu. Böylece TerraUSD, kullanıcılara daha yüksek düzeyde ölçeklenebilirlik, faiz oranı doğruluğu ve zincirler arası kullanım vaat ediyor.

TerraUSD, kendisini öne çıkan ve bir stablecoin rakibi yapan çeşitli avantajlar sağlar. Darphane mekanizması sayesinde UST, ölçeklenebilirliği kaybetmeden kullandığı DeFi protokollerinin gereksinimlerini karşılar. UST ayrıca TerraUSD’yi bir ödeme yöntemi olarak entegre ederek kripto cüzdanlarına kolayca eklenebilir. TerraUSD’nin gücünü gösterdiği bir diğer alan da DApp’ler. Örneğin, değiştirilebilir sentetik varlıkları basan ve gerçek hayattaki varlık fiyatlarını izleyen platformlar, bir fiyatlandırma kıyaslaması olarak UST’yi kullanır.

TerraUSD (UST), Eylül 2020’de (Bittrex Global ile işbirliği içinde) piyasaya sürüldü ve o zamandan beri en ölçeklenebilir stablecoin olarak ün kazandı. UST, Terra’nın kripto parası olan LUNA ile birlikte veya bağımsız bir token olarak kullanılabilir.

Yapılan açıklamalara göre UST kullanıcılarına şu 4 temel özelliği sunuyor:

  • Gelişmiş Ölçeklenebilirlik: TerraUSD, basılan stablecoin’lerin nominal değerine eşit bir değere sahip algoritmik bir sabit paradır. 1 TerraUSD basmak için 1 LUNA rezerv varlığı yakmanız gerekir. TerraUSD’nin para politikasının neredeyse sınırsız olarak ölçeklendiği ve böylece DeFi projelerinin tam potansiyellerine ulaşmasına yardımcı olduğu ortaya çıktı.
  • Kolay Değişim: Terra ekosistemindeki sabit paralar toplam likiditeyi paylaşır, yani TerraUSD’yi TerraKRW ile minimum ücretle değiştirebilirsiniz.
  • Pasif Gelir Potansiyeli: Kullanıcılar Anchor protokolünün sabit faiz oranları ile TerraUSD kullanarak pasif gelir elde edebilirler. Anchor, UST tasarruflarında %20 getiri vaat eden bir borç verme protokolüdür. Ek ve istikrarlı gelir, komisyonlar ve enflasyon nedeniyle istikrarını koruyan PoS zincirlerindeki ödüller aracılığıyla ortaya çıkar.
  • Birlikte Çalışabilirlik: Dropship köprü protokolü ile TerraUSD, blok zinciri ekosistemlerinin bağlanmasına izin verir. Dropship, TerraUSD’yi sayısız DeFi ve DEX platformuna entegre eder ve en önemlisi varlıkları zincirler arasında taşır. LUNA arz ve talebi TerraUSD’nin değerini belirler. Bu nedenle, Dropship protokolü ölçeklenebilirliğin korunmasına yardımcı olduğu için istikrarlı bir UST maliyeti garanti edilir.

UST Coin Yorum

Stablecoin’ler uzun zamandır kripto para piyasasının en önemli bileşenlerinden olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla yatırımcılar da gerek yatırım için gerekse borsalarda işlem yapmak için stablecoin’leri kullanıyor.

Stablecoin’lerin fiyatları sabit olduğu için en yüksek ya a en düşüşk fiyat seviyeleri gibi zirve ya da dip noktaları bulunuyor. Buna ek olarak UST’nin şu anda piyasa değerinin 9,977,448,034 dolar olduğu ve sıralamada 2. sırada yer aldığı ifade edilebilir.

TerraUSD Coin Nasıl Alınır?

UST Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu Binance aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde satın alınabilir.

UST Coin satın almak için öncelikle Binance’e üye olmak ve ardından itibari para göndermek gerekiyor. Türk Lirası ya da dolar gibi bir itibari para gönderiminin yapılmasının ardından UST Coin’in işlem gördüğü Bitcoin (BTC), BUSD ve Tether (USDT) alarak UST işlem çiftinde alım işlemi gerçekleştirilebilir.

Bunlara ek olarak Binance’de sadece piyasa değerinden değil daha düşük değerden de satın alma emri vererek kullanıcılar istedikleri fiyattan satın alma işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun için Limit sekmesini kullanmanız ve almak istediğiniz miktar ile almak istediğiniz fiyatı girmeniz yeterli olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar