reklamı kapat

Telegram’ın Test Ağı Tamamen Kapanıyor

Yapılan açıklamalara göre 1 haftadan daha kısa bir süre içinde Telegram’ın test ağı kapanıyor.
10:17
7 Temmuz 2020

Telegram’ın Blockchain projesi olan Telegram Open Network (TON) sonlandırılmıştı. Ancak 2020 Mayıs itibari ile TON test ağı neredeyse bir yıldır çalışıyor. 

TON Tamamen Kapanıyor

6 Temmuz’da yapılan açıklamalar ve güncellemede Telegram’daki resmi TON geliştirme grubu, TON için test ağına desteğini durduracağını duyurdu. Kalan TON doğrulayıcıları 1 Ağustos’a kadar kapatılacak. Bu sebeple ağ katılımcıları tüm ilgili verilerini kaydediyor ve test işlemlerini durduruyor.

Bunun yanında yapılan açıklamalara göre test ağı bir aydan daha kısa bir süre içinde kapanacak şekilde ayarlanmasına rağmen, ağ katılımcıları test ağı sona erdikten sonra da deneyimlerine devam edebilecekler. Bunu yapmak için kullanıcılar Full Node, Validator ve Test Grams için yönergeler içeren üç farklı “nasıl yapılır” belgesinde daha ayrıntılı olarak açıklanan kendi test ağı doğrulayıcılarını kurabilirler.

Test Ağının Piyasaya Sürülmesi

Telegram, 6 Eylül 2019’da explorer ve node yazılımı için TON test ağını başlattı. Şirket, geçen yıl planlanan ve 31 Ekim’de piyasaya sürüleceği beklentisiyle, yerel cüzdanı Gram ile çalışmak için bir iOS cüzdanının alfa sürümünü de yayınladı. Ancak Telegram‘ın TON planları hiçbir zaman tam olarak gerçekleşemedi. Çünkü ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu aniden Ekim ayı ortasında Telegram’ın  1.7 milyar dolarlık ICO’sunun yasadışı olduğuna karar verdi. 

ABD düzenleyicileriyle uzun süredir devam eden yasal bir savaştan sonra Telegram, TON projesini durdurmayı ve mahkeme onaylı bir nihai çözüm doğrultusunda yatırımcılara 1,2 milyar dolar iade etmeyi kabul etti. Telegram CEO’su Pavel Durov tarafından resmen açıklandığı ve haberlere yansıdığı gibi, firma 25 Haziran’a kadar 1,2 milyar dolardan fazla geri ödeme yaptı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.