reklamı kapat

Tayland Kripto Para Yatırımcılarının Gelirlerini Vergilendirecek

2 Nisan 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Tayland Maliye Bakanlığı, kripto para birimlerinin vergilendirilmesi ve sektörün düzenlenmesi için yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Maliye Bakanı Apisak Tantivorawong 27 Mart’ta gerçekleşen haftalık kabine toplantısındaki konuşmasında hükümetin kripto paraların vergilendirilmesi için getirilmesi düşünülen düzenlemeleri ana hatlarıyla açıkladı. Nikei Asian Review’in haberine göre Tayland vatandaşları kripto para işlemlerinden (KDV)  %7, dijital para gelir vergisi olarak ise %15 oranında vergilendirilecekler.

Geçtiğimiz ay, Tayland Bakanlar Kurulu, kripto paralarla ilgili iki kararnameyi onaylamıştı. Yeni düzenlemelerin hızlı bir şekilde hazırlanmasından sonra Tayland Başbakan Yardımcısı Wissanu Krea-ngam şimdi de hızla büyüyen ICO’lar için kapsamlı bir düzenleme getirilmesi çağrısında bulundu.

Tayland Askeri Hükümeti ayrıca kripto paraların kara para aklama, vergi kaçakçılığı ve diğer suçlarda kullanılmasını önlemek için de bir çalışma yürüttüğü biliniyor. Başbakan Yardımcısı Wissanu ise yaptığı açıklamada amaçlarının kripto paraları yasaklamak olmadığını, bunun yerine yatırımcıları korumak istediklerini ifade etti.

Hükümetin kripto para birimlerine karşı bu olumlu yaklaşımıyla Tayland Finansal Teknolojiler Derneği Başkanı Korn Chatikavanij’in de desteğini kazandı. Ayrıca Korn Taylandlı girişimcileri  ICO’lara yönelik daha iyi koşullara ve düzenlemelere sahip olan Singapur’da faaliyette bulunmamaları konusunda uyardı.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER