reklamı kapat

Kripto Para Cüzdanlarımız DNA’larımıza Kodlanabilir Mi?

2 Nisan 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Artık akıllı telefonlarımızı ya da bilgisayarlarımızı sadece parmak izimizi kullanarak açabiliyoruz. Pasaport doğrulaması yapmak için retinamızı kullanmak düşünebileceğimiz bir sonraki adım olur muhtemelen.

Peki Bitcoin cüzdanlarımızın DNA’larımıza yazılabileceği fikri sizce çok mu uzak?

Tamam, Bitcoin birikimlerinizi güvenli bir şekilde saklamak için genetik kodunuzla oynanması distopik bir gelecek gibi görünebilir. Hatta kendini Hulk’a dönüşecek bir varlık olarak görmenizi sağlayabilir. Ama teoride birikimlerinin çalınmasından korkanlara ya da cüzdanları için endişelenenlere çözüm olarak sunulabilir.

Böyle bir teknolojiyi geliştirmek isteyen vizyonerler var ve bu teknolojinin yapılması da imkansız değil. Kod depolamak için kullanılabilecek DNA alanları var

Böyle bir teknolojiyi geliştirmek isteyen bilim insanları var, kod depolamak için kullanılabilecek DNA alanları da var. Yani bu teknolojinin geliştirilmesi imkansız değil. Sadece çokça deha ve biraz da kafa patlatmak gerekiyor.

Carverr, “doğanın olanaklarını keşfetmek” üzerine çalışan bir şirket. Bu şirket, doğal olan her şeyin bir sınırı olduğunu biliyor ve teknolojiyle olan etkileşimimizi geliştirerek bu sınırın nereye kadar gittiğini görmek istiyor. SeKhor da bu şirketin sunduğu ve “DNA Soğuk Depo Cüzdanı” olarak hizmet veren bir uygulama.

Carverr’e göre bu uygulama, özel anahtarınızı sonsuz güvenlikle saklamak için DNA kodlamasıyla birleştirilmiş bir şifreleme kullanıyor.

SeKhor Nasıl Çalışıyor?

Şifrelerinizi, özel anahtarlarınızı ya da herhangi bir kişisel bilginizi şifreleyerek Carverr’e teslim edebilirsiniz. Daha sonra bu şifreleriniz şirket tarafından ikili nükleotid dizisine dönüştürülür. Bu nükleotid dizisi DNA’nızı oluşturan proteinleri yani Thymine, Adenine, Cytosine ve Guanine’i içerir. Bu proteinlerden yeni bir DNA dizini oluşturulur ve bir tüpte saklanır. Bu tüp, ikili şifrelemeye yeniden dönüştürülebilen ve daha sonra saklamak istediğiniz bilgiyi vermek üzere şifresi çözülebilen bir DNA dizisi içerir.

Kabul edelim, bu durum bir gün kendi DNA’nızın Bitcoin anahtarınızı da içereceği fikrinden biraz uzak. Ama şifrelenmiş zincirleri protein tabanlı DNA dizinine dönüştürebilen bir şirket ileride Bitcoin anahtarlarını DNA’lara yazabilir.

Eğer bu mümkün olursa ve şifreler DNA’mıza kadar girebilirse DNA kodlarıyla da oynanabiliyor olacak. Yani en başta belirttiğimiz gibi Hulk’a dönüşebiliriz. Tabii bu teknolojiyi sadece şifre unutma ve hırsızlık endişelerini bir kenara atmak için de kullanabiliriz.

Kaynak: Cryptodaily

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER