reklamı kapat

Tayland, Kripto Para Düzenlemelerini İçeren Tasarıyı Onayladı

31 Mart 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Tayland kabinesi, kripto para birimleri ve ICO’ları düzenleyen yasa tasarısını onayladı. Bir önceki tasarıdaki dijital varlık tanımları değiştirilirken vergi yapısı aynı kaldı. Onaylanan tasarıya göre tüm kripto para işletmeleri lisans almakla ve kara para aklama ofisine rapor vermekle yükümlü kılındı.

Kripto Para Düzenlemeleri Onaylandı

Yerel medyaya göre Tayland kabinesi, kripto para birimleri ve ICO’ları düzenleyen kraliyet kararnamesini onayladı.

Maliye Bakanı Apisak Tantivorawong, bu ayın başlarında bakanlığın sunduğu taslakta büyük değişiklikler yapılmadığını söyledi. Bangkok Post’un haberine göre, dijital varlıkların tanımlarında yapılan değişiklik en büyük değişiklik oldu. Onaylanan tasarıda, kripto paralar ve dijital token’lar, elektronik varlıklar gibi diğer dijital varlıklardan uzaklaştırıldı. Konuyla ilgili Maliye Bakanı’nın açıklaması şu şekilde oldu;

Kara para aklama, vergi kaçakçılığı ve suçların önlenmesi için kripto paralar ve token’larla ilgili kapsamlı bir düzenleme gerekli. Yeni tasarı, kripto paraları, ICO’ları ve diğer dijital varlıkları yasaklamak için değil, yatırımcıları korumak için tasarlandı.

Tantivorawong, bakanlığının ve Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun, “dijital varlık borsaları, aracılar ve firmalar dahil olmak üzere tüm dijital varlık işletmelerinin ilgili makamlara kayıtlı olmasını gerektirecek yasalar” üzerinde çalıştıklarını da ekledi.

Vergilendirme de Kesinleşti

Maliye Bakanı Yardımcısı Wisut Srisuphan, bir önceki tasarıda kararlaştırılan vergilendirmelerin değişmeden kaldığını onayladı. Bakan yardımcısı Bangkok Post’a yaptığı açıklamada, “Tasarı yürürlüğe girdikten sonra dijital varlık ile ilgili işlem yapan yatırımcılar %7 KDV ve sermaye kazançları üzerinden %15 stopaj vergisi ödeyecekler.” dedi.

ICO Kayıtları

Tayland Fintech Derneği Başkanı Korn Chatikavanij, yeni tasarı hakkında, “Singapur, ICO’lardan fon toplamak için çok iyi bir lokasyon. Ayrıca sermaye kazançları vergisinden de muafsınız. Bu nedenle piyasa ortamı ICO’ların kaydını destekliyor.” yorumunda bulundu.

Bunun yanında taslağa göre, yasa tasarısı yürürlüğe girmeden önce ICO’lara planlarını Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na bildirmeleri için 90 gün süre verilecek. İlk plana göre 60 gün olan bu süre, katılımcıların yetersiz bulması üzerine 90 güne uzatıldı.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.