reklamı kapat

AirAsia Sadık Müşterilerini Kripto Paralarla Ödüllendirecek

31 Mart 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Malezyalı düşük masraflı havayolu şirketi AirAsia kripto para temelli bir ödül programı başlatacağını duyurdu.

Nikkei Asian web sitesine konuşan AirAsia Group CEO’su Tony Fernandes sık uçan yolculara özel geliştirilen ödül programının BigCoin isimli bir kripto para platformuna çevrileceğini açıkladı. Fernandes’e göre şirket bu hamlesiyle birlikte dijital hizmetlerine ağırlık vermeyi ve nakit paranın kullanılmadığı sisteme bir adım daha yaklaşmayı planlıyor.

Perşembe günü Nikkei’de yayınlanan yazıda Fernandes, müşterilerin koltuk ve yemek seçimi ile koltuk değiştirme gibi hizmetlerin ödemesini itibari paraların yanı sıra BigCoin’şe yapabileceğini müjdeledi.

Fernandes BigCoin’e dair detayların ardından bombayı patlattı: AirAsia bir noktada ICO düzenleyebilir. Fernandes’in ICO’nun tarihine yönelik kesin bir açıklama yapmaktan imtina etmesine rağmen, yazıda bunun 3 ila 6 ayı bulabileceği belirtiliyor. Peki AirAsia kendi blockckhain platformunu mu geliştirecek yoksa halihazırda aktif bir platformu mu kullanacak? Piyasanın cevabını merak ettiği bu soruya dair Fernandes’ten herhangi bir yorum gelmedi.

Öte yandan son zamanlarda ödül programlarını blockchain’e taşımak isteyen havayolu şirketlerinin sayısı gözle görülür biçimde arttı. Bu şirketlerden Singapore Airlines geçtiğimiz ay sık uçan yolculara yönelik blockchain temelli programı devreye sokacağını açıkladı. Ancak şirketin kendi kripto parasını geliştirip geliştirmeyeceği bilinmiyor.

Singapore Airlines’ın bu planında oldukça ciddi olduğunu söylemek mümkün. Zira şirketin KPMG ve Microsoft’la yaptığı projenin kavram kanıtı denemesinin başarıyla tamamlandığı duyuruldu. Sistemin tam olarak uygulamaya geçmesi için hava yolu şirketinin çeşitli mağaza ve restoranlarla anlaşması gerekiyor. Anlaşma sağlandığında kullanıcılar biriktirdiği milleri anlaşmalı yerlerde harcayabilir.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
ETİKETLER