reklamı kapat

BitPay Bitcoin Cash Ödemelerini Başlatıyor

31 Mart 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

BitPay altyapısını kullanan mağazalar Bitcoin’in ardından şimdi de Bitcoin Cash ile ödeme kabul edecek. Atlanta (ABD) merkezli şirket gelişmeyi hafta içi yayınladığı bir blog yazısıyla duyurdu. Böylece şirket, tarihinde ilk kez bir altcoin’le ödeme hizmeti verecek.

Kurulduğu yıl olan 2011’den beri Bitcoin ödemelerini işleyen BitPay Aralık ayında altcoin’leri desteklemeye başlayacağını duyurmuştu. BitPay’in ilk hedefi, 1 Ağustos’ta Bitcoin ağında gerçekleşen hard fork sonucu peyda olan Bitcoin Cash oldu. Şirketin açıklamasında şu ifadeler geçiyor:

“Bitcoin Cash’le tüm dünyadaki BitPay satıcılarının sunduğu ödeme opsiyonları artıyor. Müşteriler de herhangi bir kredi kartı dolandırıcılığına maruz kalmadan ve ek ücret ödemeden BCH ile ödeme yapabiliyor. Bitcoin Cash göndermek müşterilere yalnızca birkaç kuruşa mal olduğundan BCH; video oyunları, yemek siparişi veya uygulama indirme gibi durumlarda mikro ödeme kabul etmek isteyen BitPay satıcılarının işine yarayacak.”

Toplu ve büyük miktarda yapılan ödemeler için de Bitcoin Cash entegre edilecek. Mağazalar ve iş yerleri işlem masraflarından kısmak için bu yönteme sıklıkla başvuruyor. Öte yandan müşteriler hangi para birimiyle ödeme yaparsa yapsın; satıcılar parayı Bitcoin Cash türünden alabilecek.

BitPay haberi Bitcoin Cash için oldukça büyük bir öneme sahip. Zira Bitcoin Cash değer saklama aracı olmasının yanı sıra ödeme dostu bir blockchain platformu olarak kendini pazarlıyor. Ancak Bitcoin’de uygulanacak Lightning Network ve diğer altcoin’ler Bitcoin Cash için rekabet ortamını kızıştırıyor.

BitPay ise “lider kripto para ödeme işleyicisi” olarak piyasadaki etkisini artırmayı hedefliyor. Şirket Mart ayı başında Güney Kore’nin en büyük kripto para borsalarından biri Bithumb’la partnerlik anlaşması imzalamıştı. Anlaşma doğrultusunda şirketler uluslararası para havalelerinin geleneksel yöntemlere göre daha elverişli bir şekilde yapılması için çalışmalara başladı.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.