reklamı kapat

Gürcistan’da Bitcoin ATM’si Başkent Tiflis’te Hizmete Girdi

31 Mart 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te, şehrin kalbindeki bir fast food restoranında Bitcoin ATM’si kuruldu. ATM Gürcistan vatandaşlarının Bitcoin ve Litecoin almasını oldukça kolaylaştıracak.

Gürcistan kripto paralar son yıllarda oldukça popülerlik kazandı. Komşu, son dönemlerde kripto paralara yönelik yaklaşımıyla bölgesel bir lider haline geldi. Kafkasya’da her geçen gün daha fazla insan kripto paraların geleceğinin farkına varıyor. Ve bu gelişmeyle birlikte artık dijital varlıklara sahip olmak bölgede yaşayanlar için daha kolay hale gelecek.

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te New York Burger restoranına kurulan ATM, TPS adli yerel bir firma tarafından Prag merkezli General Bytes şirketinden tedarik ediliyor.

New York Burger restoranının müdürü Anthony Sollimon;

“İnsanların birçoğu kripto paralarla ilgileniyor, biz de onlara gerekli işlemlerini yapmalarını sağlayacak bir ortam sunmak istiyoruz” dedi.

Gürcistan bu son gelişmeler ışığında Güney Kafkasya’da kripto paraların yasallaşmasında öncü kabul ediliyor. Geçtiğimiz yıllarda hem özel sektörde hemde kamu sektöründe Blockchain teknolojisi kullanmaya başladı. Ülkede 2016 yılından beri tapu kayıtları Blockchain teknolojisiyle tutuluyor.

Başkent Tiflis’te vatandaşlara kripto paralarla ilgili eğitim kursları da sunulmuş durumda. Ayrıca Gürcistan Kripto Para Topluluğu üyeleri Avrupa ülkelerinden sektördeki uzman isimleri de eğitimlere katılması için davet ediyor.

Diğer bir sınır komşumuz Ermenistan ise Şubat ayında kripto para madencilik faaliyetleri için bazı olumlu düzenlemeler yapıldı. Bu yasal düzenlemeler yatırımcılara vergi muafiyeti, ve kripto paralarla alakalı kolaylıklar sunuyor.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.