reklamı kapat

Cisco’dan Blockchain Temelli Mesajlaşma Uygulaması

31 Mart 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

İnternet alanında dünya çapında bir lider olan Cisco, ABD Patent ve Marka Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, Blockchain teknolojisine dayanan, güvenilir grup iletişimini sağlayacak bir patent başvurusu yaptı.

Cisco’ya göre bu uygulama Blockchain teknolojisini kullanarak, daha gizli ve güvenli grup mesajlaşmasına ve dosya paylaşımına imkan tanıyacak. Ayrıca uygulama ile birlikte üyelik geçmişi de güvenli bir şekilde izlenebilecek. Patent başvurusu yapılan uygulama, geçici mesajlaşma gruplarının karşılaştığı zorlukları aşmayı hedefliyor. Konuyla ilgili şirket tarafından şu açıklama yapılıyor;

Dinamik, merkezi olmayan ve kendi kendini organize eden, grup bağlamında etkili olabilecek bir yapı bulunmuyor. Bu yüzden grup üyeliğinin nasıl kurulacağı, iletişimin nasıl gerçekleşeceği, güncellemelerin nasıl yapılacağı ve yetkisiz değişikliklerden nasıl korunulacağı en yaygın sorunlar olarak karşımıza çıkıyor. Üzerinde çalıştığımız uygulama, doğaçlama ve merkezi olmayan gruplara, dinamik ve merkezi olmayan üyelik güncellemelerine, açık paylaşımlara ve üyelik geçmişinin takibine izin verecek.

Bu uygulama kriptografik anahtarlar kullanarak güvenli bir ağ kurulmasını sağlayacak ve yalnızca yetkili katılımcıların grup sohbetlerine katılmasına izin verecek.

İlk katılımcı tarafından, ilk grup oluşturulduğunda “genesis blok” oluşturulmuş olacak. Sohbete üye ekleme ve silme dahil olmak üzere sohbetin tüm hareketleri bloklara kaydedilecek. Ayrıca bu uygulama ile mesajlaşmanın yanında kullanıcılar dosya ve diğer paylaşımlarını da yapabilecek.

Cisco yeni uygulamasıyla ilgili, “Özet olarak sunacağımız grup üyelik güncellemeleri, ‘kurcalamalara’ karşı kronolojik hesapları temsil eden sıralı veri blokları ile korunacak. Bu uygulama beraberinde birçok özelliği de getirecek. Bu uygulama anlık mesajlaşma, içerik paylaşımı ve diğer dosya paylaşımlarının uçtan uça şifrelenmesine olanak tanıyacak.” yorumunda bulundu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER