reklamı kapat

Rusya’nın Kripto Vergi Yasaları Hazırlanıyor

1 Nisan 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Rus vatandaşları kripto paralardan elde ettikleri gelirlerin %13’ünü vergi olarak ödeyecek. Çıkarılacak vergilendirme yasasının son düzenlemeleri yapılıyor.  Kesin olarak alınacak vergi oranı yıl sonuna kadar belirlenecek. Hukukçular yatırımcıları kripto para gelirlerini şimdiden rapor etmeye başlamaları konusunda uyarıyor.

Vergi zorunluluğu Rusya’da yaşayan yabancılar için de geçerli olacak. Duma eyaletinde 2 Yasa tasarısı hazırlanıyor ve yasanın birkaç hafta içerisinde hazır olacağı tahmin ediliyor. Bu yasa tasarısıyla Rusya’da Blockchain teknolojisi, madencilik ve ICO’lar yasal olarak tanınmış olacak. Bir başka yasa tasarısı ise ‘’dijital para’’ gibi terimleri açıklıyor ve kripto para yatırımcılarını korumaya yönelik maddeler içeriyor. Tasarıların yaz aylarında tamamlanması bekleniyor.

Rusya Maliye Bakanlığı’nın yayınladığı yazıya göre Rusya Federasyonu bütün vatandaşlarına sabit vergi uygulayacak. Herhangi bir vatandaşa ayrıcalık tanınmayacak. Daha önceden ayrıcalıklar konusunda bakanlığa dilekçe yolu ile başvurulmuştu.

Bakanlık yazısı sadece bir öneri olsa da bakanlığın kripto paralar konusundaki görüşlerini yansıtmaya yetiyor. 2018 sonunda bir düzeltme olana kadar vergiler %13 olacak. Rusya’da 183 günden fazla bulunan yabancılar da aynı vergiye tabi tutulacaklar. Anonim şirketi hisse senedi sahiplerine kar payları üzerinden %6 vergi uygulanacak.

Rusya parlamentosu altındaki yetkili kurum kripto para madenciliğini ‘’girişimcilik’’ olarak tanımlıyor. Bundan dolayı madenciler bireysel girişimci olarak ya da şirket kurarak kayıt yaptırmak zorundalar. İki durumda da gelirlerini vergi dairesine bildirmekle yükümlüler. Rusya’da şirketlere uygulanan kar vergisi %24.

Bazı Rus hukukçular yasa yapıcıların kripto para konusuna hakim olmadığını düşünüyor. Vergi toplayacak kurumun kripto paraların nasıl işlediğine dair fikri yok ya da bir kripto para cüzdanının sahibini nasıl belirleyeceklerini henüz bilmiyorlar. Diğer yandan geleneksel vergilendirmeler söz konusu isimsiz ve bağımsız sistemler olduğunda düzgün çalışamıyor. Yine de uzmanlar vergilerin zamanında ödenmesi gerektiğini tavsiye ediyorlar.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.