Spell Token Nedir?

15:32
25 Aralık 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Spell Token (SPELL), kullanıcıların faiz getiren kripto varlıkları (yvYFI, yvUSDT, yvUSDC, xSUSHI gibi) şeklinde teminat yatırmalarını sağlayan bir platform olan Abracadabra.money’nin yönetim tokendır.

Spell Token (SPELL) Nedir?

Abracadabra, USD sabitlenmiş bir stablecoin olan Magic Internet Money (MIM) basmak için teminat olarak faiz getiren token’ları kullanan çok zincirli bir borç verme protokolüdür. SPELL, protokolden gelir almak için stake edilebilen yönetim token’ıdır.

Abracadabra protokolünün ekosisteminde çalışan iki ana token vardır. Birincisi, platformun yönetim token olan SPELL, diğeri ise MIM’dir (Magic Internet Money). Diğer faydaların yanı sıra, Spell Token’ın birincil işlevi stake yapmaktır. Ethereum platformunu kullanan diğer birçok token gibi, SPELL de çeşitli avantajlar elde etmek için stake edilebilir. Bunlardan ikisi:

  • Yönetişim: Abracadabra protokolü gerçekten merkezsiz olduğundan, sahip olduğunuz Spell token’ların sayısı, işlem ücretleri, teminat ve toplam kilitli değer (TVL) gibi değişen özelliklerde oy hakkınızın ne kadar ağırlığa sahip olduğunu belirleyecek.
  • Pasif Gelir: Spell Token stake edildiğinde, kullanıcılar platformdan işlem ücretlerinin belli bir yüzdesini kazanırlar. Bu ücretler, öncelikle MIM ödünç alan kullanıcılardan kazanılan faizdir. Ücretin %75’i token sahiplerine gider; %20 likidite havuzlarına yardımcı olan yönetim hazinesine tahsis edilir ve son %5’lik kısım, piyasa koşulları kötüleştiğinde riskleri azaltmaya yardımcı olan multisig bir hazinede tutulmaktadır.

Abracadabra Money, yatırımcılara borç verme hizmetleri sağlamak için çoğu protokolden farklı bir teknik kullanır. “İzole borç verme piyasası” olarak adlandırılan teknik, ilk olarak SushiSwap’a ait bir borç verme platformu olan Kashi ile kullanıldı. Abracadabra, izole kredi kullanarak, faiz getiren token’ların kullanımından başarıyla faydalanabilir ve sonunda kullanıcıların Magic Internet Money üretmesine izin verebilir.

SPELL Coin Yorum

DeFi 1.0’ın karmaşıklıklarını henüz tam olarak kavrayamadık, ancak üzerinde yapılan iyileştirmeler bize DeFi 2.0’ın harika bir önizlemesini sunuyor. DeFi 2.0’ın masaya getirdiği dikkate değer bir özellik sermaye verimliliğidir ve Abracadabra Money bu konuda iyi bir proje olarak nitelendiriliyor.

CoinMarketCap verilerine göre yazının yayına hazırlandığı sırada dolar karşısında 0,0230 USD ile işlem gören Spell Token, Bitcoin (BTC) karşısında da 0.0000004529 BTC ile işlem görüyor. Spell Token’ın 16 Kasım 2021’de 0,0751 dolar ile en yüksek seviyeyi  gördüğü ifade edilebilir.

Bunlara ek olarak Spell Token toplam arzının 210,000,000,000 Spell Token olacağı ve şu anda dolaşımda 78.75 milyar Spell Token bulunduğu da yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Spell Token Nasıl Alınır?

SPELL Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu Binance aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde satın alınabilir.

SPELL Coin satın almak için öncelikle Binance’e üye olmak ve ardından itibari para göndermek gerekiyor. Türk Lirası ya da dolar gibi bir itibari para gönderiminin yapılmasının ardından SPELL Coin’in işlem gördüğü Bitcoin (BTC), BUSD ve Tether (USDT) alarak SPELL işlem çiftinde alım işlemi gerçekleştirilebilir.

Bunlara ek olarak Binance’de sadece piyasa değerinden değil daha düşük değerden de satın alma emri vererek kullanıcılar istedikleri fiyattan satın alma işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun için Limit sekmesini kullanmanız ve almak istediğiniz miktar ile almak istediğiniz fiyatı girmeniz yeterli olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar