Son Dakika: Bitcoin 20.000 Dolar! Kripto Paralar Neden Yükseliyor?

Bitcoin'in bir sonraki durağı kaç dolar olacak? Kripto paralar için artık boğa sezonu başlayacak mı?
17:53
30 Eylül 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kral kripto para birimi yazı hazırlandığı sırada yeniden 20.000 doları aştı. Bitcoin 20.003 dolardan alıcı buluyor. Son yaşanan düşüşün ardından birçok analist erken short pozisyonlarının tasfiye edileceği bir yükseliş bekliyordu. Popüler analist Capo ise bu yükselişin 20.500 dolara kadar ulaşabileceğini günler önce söyledi.

Kripto Paralar Neden Yükseliyor?

Negatif açılan ABD piyasaları kısa süre önce pozitife döndü ve dolar endeksi (DXY) 27 Eylül tarihinde 115’i aştıktan sonra İngiltere Merkez Bankası’nın hamlesiyle 111 bölgesine gevşedi. Yazı hazırlandığı sırada bu endeks 112,1 seviyesinde bulunuyordu. Yine de bugün Fed üyeleri tarafından yapılan şahin açıklamaların göz ardı edilmemesi ve yatırımcıların ani düşüşlere hazırlıklı olması gerekiyor.

Kripto para kralının 19.800 dolar üzerinde tutunması yükselişin devamı için önemli. İlerleyen dakikalarda BTC’nin bu seviyeyi koruyamaması halinde son atak bir iğneden ibaret olacak. Sırasıyla 20.200 ve 20.600 dolar seviyelerinin üzerindeki kapanışlar 22.500 dolara kapı aralayacak. ABD borsaları 17:55 itibariyle %1’in altında da olsa yükseliş yaşıyor.

Bitcoin Fiyat Hedefi

Boğaların 20.000 dolar testi kesin bir dönüşe işaret etmiyor. Fed şahin görünümü devam ettiriyor ve en iyimser açıklamalarda bile 2024 yılı başında %2 enflasyon hedefinin tutturulması öngörülüyor. Yani önümüzdeki Kasım ve Aralık toplantılarında 125bp artış ihtimali henüz ortadan kalmış değil. Daha fazla faiz artışı, daha değerli dolar ve kripto paraların düşmesi anlamına geliyor. Dün Apple hisselerinin %6 civarındaki kaybıyla yaşanan borsa düşüşü BTC fiyatını olumsuz etkiledi. Bugün ise Aylık ve 3 aylık kapanışa hazırlanan Bitcoin alıcıları yükseliş momentumunu artırmaya çalışıyor.

ABD piyasalarının pozitif seyri, baskı görmeye devam eden bir DXY ve yeni bir olumsuz gelişme olmadığı sürece fiyatın 19.600 dolar üzerinde günü kapatması beklenebilir. Elbette burası kripto para piyasaları ve sürprizler her zaman var.

Son dört aydır 18 bin dolar ile 25 bin dolar arasında bir konsolidasyon bölgesinde sıkışıp kaldığından, Bitcoin’in düşüş dönemi hala bitmedi. Şu anda 21.200 dolarda olan 100 günlük hareketli ortalama çizgisi, fiyata önemli bir direnç olarak hareket ediyor. Buna karşılık, 18 bin dolarlık önemli destek seviyesi, Bitcoin için en kritik fiyat noktasıdır. Öte yandan, fiyat ve RSI göstergesi arasında bu seviyeden potansiyel bir toparlanmaya işaret eden yükseliş farklılığına dair kanıtlar görülüyor. Bu nedenle, BTC fiyatının daha büyük bir düşüşten önce 100 ve 200 günlük ortalama çizgilerini test etmesi mantıklı görünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar