reklamı kapat
Bitcoin Nedir?

Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto, 2009 yılında yayınladığı ve Bitcoin’in yol haritasının anlatıldığı makalesinde Bitcoin’i, “Eşten Eşe Elektronik Nakit Sistemi” olarak tanımlıyor. Bitcoin’in bugüne kadar yapılan en doğru ve basit tanımının bu olduğu söylenebilir.

Bitcoin, tamamen dijital paralarla yeni bir ödeme sistemi olan bir uzlaşma (konsensüs) ağıdır. Merkezsiz, eşten eşe ödeme sistemi olan bu ödeme ağında, merkezi otorite ya da aracı kuruluş bulunmaz. Aynı zamanda Bitcoin’in altında yatan teknoloji olan Blockchain, bugüne kadar ortaya çıkmış en önemli kayıt sistemidir.

Bitcoin’i dijital nakit, kripto para, uluslararası ödeme ağı ve internetin parası gibi birçok şekilde tanımlayabiliriz. Ne şekilde tanımlarsak tanımlayalım, Bitcoin herkesin paraya bakış açısını ve paranın kullanım şeklini değiştirecek bir devrimdir.

Eşten Eşe Sistem (P2P)

Bitcoin’in güzelliği, işlemleri gerçekleştirmek için hiçbir merkezi sunucuya ya da üçüncü kişilere ihtiyaç duyulmamasıdır. İşlemin nihayete ermesinin haftalar veya aylar sürebildiği kredi kartı işlemlerinin aksine tüm Bitcoin işlemleri eşten eşe (P2P/Peer to peer) ve çok kısa bir zaman içinde gerçekleşir.

Blockchain Nedir?

Tüm Bitcoin işlemleri “Blockchain” olarak adlandırılan, dağıtık kayıt defteri üzerine kalıcı olarak kaydedilir. Bu defter tüm Bitcoin madencileri ve node’lar (düğümler) arasında paylaşılır ve herkese açıktır. Madenciler ve node’lar işlemleri doğrular ve ağın güvenliğini sağlar. Madenciler yaklaşık her 10 dakikada bir blok oluştururlar ve bunu yapmak için harcadıkları elektrik enerjisi karşılığında BTC ödülü kazanırlar. (Bu ödül şu an için 12.5 BTC’dir.)

Kaç Adet Bitcoin Var?

Nakamoto’nun hazırladığı protokole göre Bitcoin sayısı 21 milyon ile sınırlıdır. Yani sonsuza dek çıkarılabilecek bir Bitcoin miktarı yoktur. Bu da merkez bankalarının, bireylerin ya da hükümetlerin istedikleri zaman Bitcoin “basamayacakları” anlamına gelir. Bu açıdan bakıldığında Bitcoin, deflasyonal bir para birimidir ve tek başına bir varlık olarak değer kazanması muhtemeldir.

Bitcoin Neden Önemlidir?

Tüm bunların yanında Bitcoin, ekonomide ve teknolojide hala bir deney olarak görülüyor. 1995’te internet’te olduğu gibi Bitcoin’in de potansiyeli ve uygulamaları henüz tam anlamıyla keşfedilmiş değil. Bitcoin yalnızca bir elektronik para mı? Akıllı sözleşmeler ve elektronik paylaşımlar için bir temel mi? Yer altı dünyasının işine yarayacak bir olgu mu, ya da hükümetlerin gücüne meydan mı okuyor? Yoksa ana akım finans düzenine entegre olacak ve fark edilmeden kayıplara mı karışacak? Eğer bu sorulardan en az birinin cevabını ya da nasıl faydalanacağınızı biliyorsanız kripto para alanında büyük kazançlar da elde edebilirsiniz.

Bitcoin

 • Dijital para birimidir. Maddesel/Fiziki bir karşılığı yoktur, altın ve gümüş vb. gibi,
 • Bitcoin bir ağ etkileşimidir. Bir merkezi yoktur. A’dan B’ye dijital para transferi sağlar,
 • İnternet olan herhangi bir noktadan internet olan herhangi bir noktaya transferi yapılabilir,
 • Aracısı, komisyoncusu yoktur. Masraflar aracı olmadığı için çok düşüktür. Sadece transfer işlemini onaylayan madencilere çok cüzi miktarlarda ödeme yapılır,
 • Bitcoin, açık kaynak kodla yazılmıştır ve herkese açıktır. Sistemin sahibi onu kullanan herkestir,
 • Tüm ülkelerde kullanılır ve offline hesabınıza müdahale edilemez. Bu bakımdan İsviçre bankalarından daha güvenlidir denilebilir,
 • Kullanım koşulu, sınırlama sözleşmeleri veya şartları gibi sınırlayıcılar yoktur,
 • Bitcoin’ler madencilik cihazları tarafından üretilir,
 • Üretilecek bitcoinlerin belli bir sayı sınırı vardır. Toplamda 21 Milyon adet üretilecektir,
 • Üretim hızını ve enflasyonunu kontrol edebilmek için “zorluk seviyesi” her geçen gün belirli protokoller çerçevesinde artar. Bu seviyeler ağdaki üretim yoğunluğuna göre belirlenir,
 • Her kullanıcının dijital bir cüzdanı vardır. Bitcoin’lerinizi bu cüzdanlarda tutarsınız,
 • Bitcoin transferleriniz eşsiz bir imza ile imzalanır ve sırayla madenciler tarafından doğruluğu ve eşsizliği kontrol edilerek onaylanır. Böylece aynı bitcoin ikinci kez kullanılamaz,
 • Bitcoin ile ürün satışı yapmak için hiçbir ekstra ödeme yapmazsınız. Sizden herhangi bir ön koşul istenmez,
 • Bitcoin; TL,USD ve EURO gibi birçok para birimine dönüştürülebilir. (Bunu yapan siteler komisyon almaktadır),
 • Qr kod uygulamaları ile kolayca mobil ödemeler yapabilirsiniz,
 • Bitcoin borsaları hafta sonu ya da tatil günleri durmaz, 7/24 365 gün daima çalışır.