Madencilerden Önemli Satış! Bitcoin’de Bu Veriler Ne Anlama Geliyor?

On-chain analitik firması Glassnode'a göre, aylık bazda madencilerin yaptığı satışları Eylül’de yaklaşık 8.000 BTC'ye ulaştı.
16:52
30 Eylül 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin madencileri mevcut fiyat seviyelerinde kendilerini stres altında hissediyor gibi görünüyor. Elde edilen verilere göre madencilerin cüzdanların büyük çıkışlar görülüyor. On-chain analitik firması Glassnode’a göre, aylık bazda madencilerin yaptığı satışları Eylül’de yaklaşık 8.000 BTC’ye ulaştı.

Madencilerin Satış Yapması

Elde edilen verilere göre şu anda madenciler yoğun satış yapıyor. 30 günlük verileri değerlendiren Glassnode, 1 ay içinde madencilerin bakiyelerinde 8.650 BTC düşüş olduğunu ifade ediyor.

Bunlara ek olarak BTC fiyatındaki değişiklikler dikkate alındığında madencilerin hala aylık bazda kazandıklarından daha fazlasını sattıkları ifade ediliyor. Glassnode, eksiksiz verilerin mevcut olduğu en son tarih olan 29 Eylül itibariyle, madencilerin 30 gün boyunca toplam 3.455 BTC sattığını belirtiyor.

Öte yandan madencilik firması Blockware’in baş analisti Joe Burnett yaptığı bir açıklamada, “Bitcoin madencileri marjların sıkışmasını izlemeye devam etti. Bitcoin fiyatı düştü, madencilik zorluğu arttı ve enerji fiyatları yükseldi” ifadelerini kullandı.

Ayrıca BTC/USD‘nin küresel makroekonomik çekişmelere paralel şekilde potansiyel olarak daha da düşeceği tahmin edildiğinde, madenciler ek engellerle karşı karşıya kalabilir.

Madenci Zorluğu Ne Seviyede?

Mevcut ağ temelleri sayılarında değişim belirtilerinin belirgin olduğu düşünülüyor. 28 Eylül’deki en son otomatik ayarlamada, Bitcoin madencilik zorluğu %2,14 azaldı ve bu da Temmuz’dan bu yana ilk düşüş olarak görülüyor.

Bununla birlikte iki hafta içinde, yükseliş trendinin devam edeceği ve nihai sonucun bu arada fiyat hareketine bağlı olacağı tahmin ediliyor. Benzer şekilde, BTCcom ve MiningPoolStats’tan alınan verilere göre, Bitcoin ağı hash oranı şu anda son zirvelerden biraz daha düşük seviyelerde ancak yine de tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar