Singapur’un En Büyük Bankası DBS’den Bitcoin ve Ethereum Açıklaması!

Singapur'un en büyük bankası DBS, yaptığı açıklamada kripto para borsası DDEx'de işlem gören Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) sayısının bir önceki yıla göre büyük oranlarda arttığını açıkladı.
09:09
15 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Singapur’un en büyük bankası DBS, yaptığı açıklamada kripto para borsası DDEx’de işlem gören Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) sayısının bir önceki yıla göre büyük oranlarda arttığını açıkladı.

Kripto Para Borsası DDEx’in Yükselişi

Singapur merkezli dev banka DBS, kripto para borsası DDEx‘de işlem gören Bitcoin sayısının bir önceki yıla göre yüzde 80’e yakın bir artış kaydettiğini, platformunda işlem gören Ethereum sayısının ise yaklaşık yüzde 65 arttığını bildirdi.

Banka, gerçekleştirilen ticaretin ABD doları değeriyle ilgili rakamları açıklamadı, ancak bir sözcü CoinDesk’e 2022’de DDEx’te işlem gören kripto paraların dolar değerinin fiyattaki yüksek volatilite nedeniyle bir önceki yıla göre sabit kaldığını söyledi.

Bilindiği gibi en büyük kripto para BTC, 2022’de değerinin yaklaşık yüzde 65’ini kaybederek 46 bin dolarla başladığı yılı 16 bin 500 dolar seviyesine yakın bir noktada kapatmıştı.

DDEx ayrıca, kripto para borsasına kayıtlı bin 200’e yakın katılımcıyla 2022’de müşteri tabanını iki katına çıkardığını ve kripto para saklama çözümünü kullanan müşterilerde artış olduğuna işaret etti.

Bireysel Yatırımcılar Lansmanı Bekliyor

DBS, geçen yıl DDEx’i 2022’nin sonuna kadar bireysel yatırımcıların kullanımına açmayı planladığını açıklamış, daha sonra Singapur’daki düzenleyici ortamı gerekçe göstererek Nisan ayında bu planını iptal ettiğini belirtmişti.

DDEx CEO’su Lionel Lim, 2022’nin Şubat ayında CoinDesk’e verdiği  röportajda kripto para borsasının yıl boyu işlem hacminin 2021 için yaklaşık 819 milyon dolar olduğunu ve bunun Hong Kong merkezli kurumsal kripto para borsası OSL’nin kurumsal yatırımcılar odaklı LMAX Digital‘in yapacağının bir kısmı olduğunu söyledi.

DBS ayrıca, şehirdeki yetkililerin kripto para düzenlemelerini tamamladığında DDEx’i Hong Kong’a genişletmeyi de planlıyor. DBS Bank’ın Hong Kong operasyonları CEO’su Sebastian Paredes yaptığı açıklamada, “Uygun zamanda DBS, kripto para çözümlerimizi sunmak için Hong Kong’da gerekli lisans başvurusunda bulunacak.” dedi.

DDEx, bundan kısa bir süre önce Polkadot (DOT) ve Cardano‘yu (ADA) ekleyerek platformunda alım satım için kullanılabilen kripto para sayısını altıya çıkarmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar