reklamı kapat

Sık Karşılaşılan Acemi Bitcoin Yatırımcı Tipleri

18 Şubat 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Bitcoin ve altcoinler yeni yatırımcılar için tehlikeli bir nehire benzer. Kesintisiz ve hızlı akan bir nehirde bir anda dengeler değişebilir. Hal böyle olursa ortaya çıkan manzara ürkütücü olacaktır. Akıntıya karşı koymak ise bir anda her şeyinizi kaybetmenize neden olur. Burada önemli olan faktör ise işin uzmanlarının hataları ve tecrübelerinden ders almaktır. Bu makale yatırımcıların güzel tatlı deneyimlerine dayanılarak yazıldı ve elbette bu deneyimleme sürecinde oldukça ders alınacak hatalar yapıldı.

O zaman haydi başlayalım!

Bu makalede alım – satım işlemlerinin nasıl doğru bir şekilde yapılacağı üzerinde bir rehber hazırladım. Bu işlemler arz talep marjına göre değerlendirilmeli ve kripto pazarının oldukça spekülatif hareketlere açık olduğu bilinmelidir. Bu nedenle yazıda verilen ipuçlarını iyi takip etmeniz gerekiyor. Öncelikle kendinizi kar etmeye odaklamanız oldukça iyi bir tercih olacaktır. Ayrıca beklenmeyen değer kayıplarını önlemek amacıyla stop-loss burada iyi destek olabilir.

Direnç ve destek noktalarını dikkatlice belirlemek için temel teknik analiz bilgisine sahip olmalısınız. Yeni bir trader için şu makale oldukça yardımcı olacaktır. Öncelikle kar elde etmek için destek noktaları çok dikkatli bir şekilde belirlenmelidir. Daha sonra destek noktaları belirlenerek kendiniz için bir hedef belirlemeniz gerekiyor. Destek seviyelerinde olası bir bozulma durumunda yatırımınızın geleceğinin tehlikeye düşme durumu olabilir. Stop-loss burada devreye girerek bize beklenmedik kayıp yaşamaktan kurtaracaktır.

Destek ve direnç noktalarını belirledik fakat bu seviyelerde bizi oldukça büyük alım (buy wall) ya da satım ( sell wall) duvarları karşılayabilir. Burada hüner işlem yapmaya nereden girip nereden çıkacağınızı dikkatlice belirlemektir. Bu yüzden bu duvarlar erimeye başlarsa işlem emirlerimiz zaten başarılı bir şekilde gerçekleşmiş demektir.

Kaybı en aza indirme

Emirlerimiz için destek noktasını belirledik, Muhtemelen alım emirleri belirlediğimiz bu destek noktasında oldukça fazla bir şekilde bulunacaktır. Stop-loss için en akıllıca bölge alım taleplerinin biraz alt seviyelerinde pozisyon almaktır. Olur da bu destek delinirse alıcılar sizin emirlerinizi koruma görevi görür.

Eş zamanlı olarak hem kar alma hem zarar durdurma emiri girmek mümkün mü?

Günümüzde sadece elin parmaklarını geçmeyecek kadar borsa böyle bir işlemi destekliyor. Ne yazık ki işler istediğimiz şekilde gitmeye başlayana kadar bu duruma razı olacağız. Fakat pozisyonunuzun bir kısmı için zarar durdurma emri girerken diğer bir kısmı ile kar elde etmek akıllıca olacaktır.

Yüksek hacime sahip altcoinlerin USD kurunda işlem görmesi oldukça sık karşılaştığımız bir durum. Dolayısı ile USD kurunda analiz yaparken aynı zamanda bitcoin grafiği de göz ardı edilmemelidir.

Ticaretin kaçınılmaz diğer bir kuralı duygularınızı asla yaptığınız işlemlerinize dahil etmemenizdir. Bu kısa vadeli işlem yapanlar için kaçınılmaz kuraldır. Çünkü beklenmedik bir düşüş durumunda paniklemeniz tüm planlarınızın bozulmasına neden olacaktır. Başarılı olmak için öyle olmasanız dahi profesyonel bir yatırımcı gibi hissetmeniz gerekiyor. Özetlemek gerekirse elinizdeki kazancı kaybederek pişman olmamalısınız. Belki de bu daha sonra kendinizi suçlu hissetmenize neden olur. Kendinize özgü bir plan belirleyin ve bu plan için özel programlanmış bir bilgisayar gibi tıkırında yapın. Çünkü insanlar her zaman akıllıca davranan varlıklar değildir.

Böyle bir plan oluşturursanız size bir tavsiyede bulunabilirim uygulayıp uygulamamak size kalmış. İlk hedefinize ulaştığınızda işinizi sağlama almak için pozisyonunuzu yarı yarıya kapatmayı denemelisiniz. Bundan sonra yapmanız gereken ise zarar durdurma emrinizi alım seviyenize yükseltmeyi denemek olabilir. İkinci hedefinize ulaştığınızda ise portföyünüzün çeyreğini de kapatabilirsiniz. Evet! Şimdi siz sadece kar marjınızla işlem yapıyorsunuz ve şüphesiz ilk duruma göre pozisyon açmak daha kolay hale çoktan geldi bile!

Yapılan diğer bir yaygın hata ise unutulmuş koinlerin tıpkı bitcoin gibi artış göstereceğini umarak işlem yapmaktır. Unutulmuş bir tokenin 100x yapması pek olası değil değil mi?

Vakit Nakittir!

Kripto piyasasında 3 ayda gerçekleşen olayların geleneksel piyasa da kısa sürede gerçekleşmesini beklemek saçmalıktan başka bir şey olamaz. Kripto para piyasasında hedeflerine kısa sürede ulaşmak isteyenler her anı saati saatine takip etmelidir. Bu iş ile uğraşanların ne kadar zamanlarını işlem yapmaya harcadıklarını düşünebiliyor musunuz?

Elbette bazen anlık işlem yapmak yerine uzun vadeli yatırımcı olmak daha fazla kazanç sağlayabilir. Fakat bu gerektiğinde işlem yapmamanızı söylediğim anlamına gelmiyor. Gerektiği zaman gereken yerde olmalısınız.

Yeni yatırımcının yaptığı diğer bir hata ise örneğin Ripple fiyatının Ethereum’ a kıyasla daha düşük olduğunu görüp yatırımlarını ripple üzerinde değerlendirmeleridir. Burada ripple’dan kaç adet bulunduğunu hep kaçırıyoruz. Dolaşımdaki token adedi her zaman o varlığın değerini belirlenmesinde önemli bir yer tutar. Bu yüzden Coinmarketcap sitesi yeni yatırımcının yol göstericisi olmalıdır. Burada belirtilen her veri yatırımınızın sağlığı açısından önemlidir.

Yapılan bir başka hata ise kripto paraların geleceğinin tahmin edilemez olmasıdır. Bitcoin-USD karşısında her değer kaybedişinde bu genellikle altlar için pek sağlıklı olmaz.

Son ve önemli bir hata ise ‘’Bitcoin çok arttı x coin almalıyım’’ düşüncesidir. Yukarıda da belirttiğim gibi altcoin yatırımlarını yönetmek için bitcoin paritesi önemli bir faktördür. Bu hata bitcoin trenini kaçıranlar için çok makul görünebilir ama bu yanlış bir tercihtir.

Sonuç olarak;

İyi bir yatırımcı her zaman hatalarını kabul etmeli ve bundan ders çıkarmalıdır. Şimdi kendinize sorun siz nasıl bir yatırımcısınız? Yazıda kendinizle özdeşleştirdiğiniz bir yer oldu mu? Düşüncelerinizi duymaktan memnuniyet duyarız.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.