reklamı kapat
 • BTC  :  34.926,35 ₺
 • ETH  :  2.179,45 ₺
 • BCH  :  4.190,70 ₺
 • XRP  :  2,81 ₺
 • BTC 34.926,35
 • ETH 2.179,45
 • BCH 4.190,70

Altcoin’lerde Al-Sat Yapmanın Tüyoları

4 Mayıs 2014
 • Coin TürkCoin Türk

Altcoin veya alternatif coinlerden nasıl para kazanılır? Kripto paralarda al-sat yapmanın ipuçları nelerdir? Altcoin borsalarında nasıl kar sağlanır? Bu tip sorular genellikle tüm kripto para kullanıcıları tarafından sıklıkla sorulur ve cevabı aranır. Bizde edindiğimiz tecrübelerden yararlanarak, tüm kripto kullanıcılarının alım satım işlemlerinde rahatlıkla kullanabileceği taktik ve tüyolar vermeye çalışacağız.

İlk olarak, altcoinlerde alım satım yaparken bazı şeylere dikkat edilmesi yarar sağlayabilir. Çoğu zaman, birden düşen fiyatlarla alım yapılırsa kar sağlanır. Eğer bir altcoin’i aşağı düşündüğünüz bir fiyattan rahatlıkla alabiliyorsanız burada bir terslik var diye şüpheci yaklaşmalısınız; çünkü büyük ihtimalle fiyatı daha da düşecektir. Kar sağlayabilmek için en güzel yol piyasadan daha düşük bir fiyata alış emri girip beklemektir. Böylece birden bire fiyat düştüğünde satın alabileceksiniz ki, bu altcoinlerde sıklıkla yaşanan bir olaydır. Tabii bu arada almak istediğiniz coin’in diğer borsalardaki fiyatını da gözlemlemek ve buna göre emir girmek de çok önemlidir.

Satın alma yolunu şu şekilde belirleyebilirsiniz: Öncelikle almak istediğiniz coin’in hangi piyasalarda satıldığını öğrenin, bunun için coinmarketcap.com adresini kullanabilirsiniz. En büyük hacimlere sahip borsaları belirlemeye çalışın. Daha sonra en büyük hacme sahip sitede fiyatı takip ederek, daha düşük hacimli sitelerde emirler girin. Piyasa devamlı olarak büyük hacimli siteyle olan fiyat farkını elimine etme eğiliminde olacaktır. Buradaki fiyat düştüğü veya çıktığı anda diğer siteler buna belli bir süre içerisinde tepki verecektir. Bu süreyi lehinize kullanıp, diğer kullanıcılardan daha erken davranarak, daha doğru alım ya da satım kararı verebilirsiniz.

Bir başka tüyoyu da şu şekilde paylaşabiliriz, hepimizin bildiği gibi Çin şu anda karışık bir durumda ve kullanıcılar deyim yerindeyse diken üstünde. Bu yüzden karamsar durumda olan çok fazla Çinli kullanıcı bulunuyor, küçük bir olumsuz haberden dolayı bile hemen parasını kurtarma peşine düşerek, ellerindeki coinleri çok düşük fiyattan çıkarmak isteyebilirler. Bu nedenle, bu dönemde Çin bazlı sitelerde düşük fiyattan alış emri girmek çok mantıklı olabilir.

Boşa vakit harcamayın! Analiz ve arbitraj yazılımları, fiyatların ne zaman çıkacağını ve düşeceğini kestirmeye çalışan robotik programlar gibi uygulamaların hepsi, belki size biraz fikir verebilir; ama yalnızca bu yazılımlar hiç bir zaman beklentileri karşılamaz. Çünkü bireylerin içgüdü ve hisleri, aslında çoğu zaman başarının gizli sırrı olmuştur. Bu yüzden bu tip yazılımlardan ziyade hislerinize daha fazla güvenin; fakat körü körüne hislerle hareket etmek de yetmez, bunu sıkı takip ve deneyimle birleştirmeniz gerekecektir.

Altcoinlerde al-sat yaparak para kazanma taktikleri ile ilgili önceki yazımızı henüz okumadıysanız, bu makaleyi okumanız yararınıza olabilir.

loading...
 • oktay
  3 yıl önce

  Selamlar, alt coin alıp yükselince satmak istiyorum. Exchange sitelerinde paypal nakit kart ve encardı kullanabilir miyim?

  7
 • Hasan Hüseyin Çakır
  4 yıl önce

  Küçük çaplı da olsa altcoin’lerde al-sat işi ile uğraşıyorum. Bu güzel yazıya birkaç birşey de ben eklemek istiyorum. Al-sat işlemlerimi genel olarak mintpal üzerinden yapıyorum ve izlediğim taktik şu şekilde: Sol taraftaki listede %30-40 civarı fiyatı düşmüş coinlere göz atıyorum ve son bir kaç saatteki piyasa hacmine bakıyorum. Eğer piyasa hacmi 10-20 BTC üzerindeyse hemen bitcointalk forumundaki (ingilizce) duyuru başlığının son mesajlarını okuyorum. Eğer kullanıcılar (Asiacoin’de olduğu gibi) scam, ölen coin vb uyarıları yapmamışsa hemen mintpal’deki son 1 haftalık hareket eğrisine bakıyorum. Örneğin coin fiyatı 1000 satoshi’den 600 sat’a düşmüşse ve son 1 hafta içerisinde fiyatı 500-1000 sat aralığında gidip gelmişse 550-600 satoshi aralığında alış emri giriyorum. Alış işlemi gerçekleştiğinde yaklaşık %20-40 aralığında yeniden satışa koyuyorum (yani 750-800 satoshi’den satışa koyuyorum). Bu şekilde al-sat yaparak küçük de olsa bir kar elde ediyorum. Bir de dikkat edilmesi gereken bir husus da şudur: Yeni çıkan coin’lerin PoW’dan PoS’a geçiş tarihi. PoW süresince miner’lar ödediği elektrik ve rig parasını çıkartabilmek için ucuz’dan coinleri satışa sunarlar, Örneğin X coin’in (Toplam coin miktarı 1-500 milyon arasında olan) 1 haftalık PoW süresindeki fiyatı 100-300 satoshi arasında gidip gelirken 1 hafta sonra PoS’a geçildiğinde bu fiyatın 500-100 satoshi aralığına çıkması beklenir. PoW süresi boyunca ucuz olarak bu coinleri toplayıp PoS’a geçildiğinde en az %50 kar’la satmak da bir yöntem olabilir.

  11
  • loqmancoskun
   1 yıl önce

   Bana altının alıp satabolecegim bir site onerir misiniz mümkünse türkçe dil seçeneği olan bi tane

   8
  • Levent Kurt
   Levent Kurt
   4 yıl önce

   Evet haklısınız, bu tip küçük gözlemlerle atılacak adımlar, kar sağlamada çok önemlidir. Değerli katkılarınız için çok teşekkürler.

   8