Bitcoin ve Kripto Paralarda Alış-Satış Tüyoları

Bitcoin ve altcoin'ler için al-sat tüyolarını sizlerle paylaşıyoruz...
17:58
4 Mayıs 2014
Okuma Süresi: 4 Dakika

Bitcoin’den nasıl para kazanılır? Kripto paralarda al-sat yapmanın ipuçları nelerdir? Altcoin borsalarında nasıl kar sağlanır? Bu tip sorular genellikle tüm kripto para kullanıcıları tarafından sıklıkla sorulur ve cevabı aranır. Bizde edindiğimiz tecrübelerden yararlanarak, tüm kripto kullanıcılarının alım satım işlemlerinde rahatlıkla kullanabileceği taktik ve tüyolar vermeye çalışacağız.

Kripto Para Al Sat Nasıl Yapılır?

İlk olarak, altcoin’lerde alım satım yaparken bazı şeylere dikkat edilmesi yarar sağlayabilir. Çoğu zaman, birden düşen fiyatlarla alım yapılırsa kar sağlanır. Eğer bir altcoin’i aşağı düşündüğünüz bir fiyattan rahatlıkla alabiliyorsanız burada bir terslik var diye şüpheci yaklaşmalısınız; çünkü büyük ihtimalle fiyatı daha da düşecektir. Kar sağlayabilmek için en güzel yol piyasadan daha düşük bir fiyata alış emri girip beklemektir. Böylece birden bire fiyat düştüğünde satın alabileceksiniz ki, bu altcoin’lerde sıklıkla yaşanan bir olaydır. Tabii bu arada almak istediğiniz coin’in diğer borsalardaki fiyatını da gözlemlemek ve buna göre emir girmek de çok önemlidir.

Bitcoin Al, Ethereum Al

Özellikle 2017 yılında yaşanan büyük artışların ardından insanlar Bitcoin ve Ethereum ile ilgili işlemlere daha fazla ilgi duymaya başladı. Bitcoin ve Ethereum’u kripto para borsaları aracılığıyla kolaylıkla ve hızlı bir şekilde satın alabilirsiniz. Ancak kullanılan platformun güvenilir olması bu noktada hayati önem taşıyor. Dünyanın en büyük işlem hacmine sahip global kripto para borsası Binance tercih edilebilir.

Bunun yanında Bitcoin ve Ethereum alım satım işlemleri LocalBitcoins gibi kişiden kişiye işlem platformları aracılığı ile de yapılabiliyor. Ayrıca bir işletmeniz varsa müşterilerinizin ödemelerini BTC ve ETH ile yapmasına olanak tanıyarak da Bitcoin ve Ethereum sahibi olabilirsiniz.

Kripto Para Al Sat Taktikleri

Satın alma yolunu şu şekilde belirleyebilirsiniz: Öncelikle almak istediğiniz coin’in hangi piyasalarda satıldığını öğrenin, bunun için coinmarketcap adresini kullanabilirsiniz. En büyük hacimlere sahip borsaları belirlemeye çalışın. Daha sonra en büyük hacme sahip sitede fiyatı takip ederek, daha düşük hacimli sitelerde emirler girin. Piyasa devamlı olarak büyük hacimli siteyle olan fiyat farkını elimine etme eğiliminde olacaktır. Buradaki fiyat düştüğü veya çıktığı anda diğer siteler buna belli bir süre içerisinde tepki verecektir. Bu süreyi lehinize kullanıp, diğer kullanıcılardan daha erken davranarak, daha doğru alım ya da satım kararı verebilirsiniz.

Bitcoin Al Sat Botları

Bitcoin al sat botlarını otomatik olarak Bitcoin alım satımına imkan tanıyan yazılımlar olarak tanımlayabiliriz. Al sat botlarının kripto para ekosisteminde sıkça birçok yatırımcı tarafından kullanıldığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Çünkü çoğu yatırımcı bütün gün bilgisayar başında grafikleri ve fiyatları takip edemiyor. Bu yazılımlar ise yatırımcı yerine Bitcoin fiyatlarını ve grafiklerini takip ederek karı şekilde alım satım yapıyor.

Bunun yanında al sat botlarını kullanmak isteyen yatırımcıların; piyasa, fiyatlar, büyük haberler, farklı coin’ler, farklı parametreler ve algoritmalar olmak üzere birçok farklı etkenin kar oranını etkilediğini unutmaması gerekiyor.

Bitcoin al sat botları arasında TradeSanta, Cap.Club, 3Commas, Paratica, Zignaly ve Cryptohopper sayılabilir.

Bitcoin Ne Kadar?

Bitcoin’in ne kadar olduğu ile ilgili net ve güncel bilgileri, CoinMarketCap gibi veri platformlarından, Binance ve Coinbase gibi kripto para borsalarından, LocalBitcoins gibi peer-to-peer platformlardan ve sizler için hazırladığım Bitcoin fiyat sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Bitocin’in fiyatı anlık olarak değiştiği için net olarak bir fiyat belirtmek çok doğru değil. Ancak şu an için BTC’de rekor fiyatın 2017 Aralık’ta 20.000 dolar ile gördüğü ifade edilebilir.

Öte yandan volatil fiyatlar her ne kadar günlük işlemlerde kullanımın önünde bir engel gibi görünse de anlık olarak geleneksel para dönüşümü yapan kartlar aracılığı ile artık bu da çok büyük bir engel olmaktan çıkıyor. Bununla birlikte volatil fiyatlar yatırımcıların da zaman zaman işine yarıyor ve kar olasılığını arttıran bir avantaj olarak kullanılabiliyor.

Altcoin Al Sat Taktikleri

Bir başka tüyoyu da şu şekilde paylaşabiliriz, hepimizin bildiği gibi Çin şu anda karışık bir durumda ve kullanıcılar deyim yerindeyse diken üstünde. Bu yüzden karamsar durumda olan çok fazla Çinli kullanıcı bulunuyor, küçük bir olumsuz haberden dolayı bile hemen parasını kurtarma peşine düşerek, ellerindeki coin’leri çok düşük fiyattan çıkarmak isteyebilirler. Bu nedenle, bu dönemde Çin bazlı sitelerde düşük fiyattan alış emri girmek çok mantıklı olabilir.

Boşa vakit harcamayın! Analiz ve arbitraj yazılımları, fiyatların ne zaman çıkacağını ve düşeceğini kestirmeye çalışan robotik programlar gibi uygulamaların hepsi, belki size biraz fikir verebilir; ama yalnızca bu yazılımlar hiç bir zaman beklentileri karşılamaz. Çünkü bireylerin içgüdü ve hisleri, aslında çoğu zaman başarının gizli sırrı olmuştur. Bu yüzden bu tip yazılımlardan ziyade hislerinize daha fazla güvenin; fakat körü körüne hislerle hareket etmek de yetmez, bunu sıkı takip ve deneyimle birleştirmeniz gerekecektir.

Altcoin’lerde al-sat yaparak para kazanma taktikleri ile ilgili önceki yazımızı henüz okumadıysanız, bu makaleyi okumanız yararınıza olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
 • Ensar demircan
  3 sene önce

  Bende Bittrex de enerji coin vardı bittrex te kapatıldı bunu nerde satabilirim acaba

  173
 • Yiğit
  5 sene önce

  Electroneum satmak istiyorum

  203
 • oktay
  8 sene önce

  Selamlar, alt coin alıp yükselince satmak istiyorum. Exchange sitelerinde paypal nakit kart ve encardı kullanabilir miyim?

  214