X

Ethereum (ETH) Ağındaki Son Dakika Krizi Çözüldü mü? Binance Açıkladı

Ethereum ağı neden durma noktasına geldi?
13:36
11 Kasım 2020

Binance ve Upbit gibi önde gelen kripto para borsalarının Ethereum (ETH) yatırma ve çekme işlemlerini son dakika açıklaması ile bir anda durdurması, kripto para sektöründe paniğe sebep oldu. İlk başta olası bir saldırı veya hacklenme olduğu söylentileri yayılsa da durumun Infura isimli Ethereum ağı hizmet sağlayıcısından kaynaklandığı ortaya çıktı.

ethereum çöktü

Infura aslında Ethereum ağının en büyük hizmet sağlayıcılarından birisi ve birçok ağ düğümü direkt olarak Infura bünyesinde bulunuyor. Infura’nın durması ise tahmin edilebileceği gibi neredeyse Ethereum ağının durması anlamına gelmekte. Binance CEO’su fonların güvende olduğunu ancak ETH tabanlı hiçbir tokenin transferinin yapılamadığını ifade etti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Ethereum Ağında Bölünme!

CZ, bunun devamında yaptığı açıklamada ise blok 11234873’de olası bir ağ bölünmesi ve hard fork gerçekleşmiş olabileceğini belirtti. Etherscan ve Blockchair’in farklı iki ağ gösterdiğini belirten CZ, söz konusu paniğin daha da tırmanmasına yol açtı. Bu sorunu çözdüklerini ancak para yatırma veya çekme işlemlerini geçici olarak durdurduklarını belirten CZ, bu yazının kaleme alındığı an itibariyle ise sorunu çözdü.

Şu an hem Huobi hem de Binance üzerindeki işlemler normale dönse de herkes neden bütün işlemlerin bir anda durduğunu ve bunun sebebini merak etmekte. Ethereum geliştiricisi Nikita Zhavoronkov ise konu hakkında yaptığı açıklamada Ethereum geliştiricilerinin habersiz bir güncelleme gerçekleştirdiğini ifade etti. Bu, Changpeng Zhao’nun açıklaması ile de uyuşmakta.

Blockchair ve Infura gibi firmalara bu hard fork konusunda bilgi verilmemesi ise Ethereum ağının tam anlamıyla durmasına yol açtı. Kripto para borsaları ise kendi Ethereum ağ düğümlerini çalıştırmamaları sebebiyle sert bir şekilde eleştirildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar