reklamı kapat

Ethereum Teknik Analizi

19 Şubat 2018
  • Barış B.Barış B.

Değerli arkadaşlarım burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. Yapmış olduğum analiz ve değerlendirmeler teknik verilere dayalı eğitim çalışmasıdır. (Analiz tarihi: 18.02.2018)

Hazırlamış olduğum bu grafik GÜNLÜK bazlı bir grafiktir. (Her kırmızı veya yeşil bar bir günü temsil etmektedir.)

Kripto para piyasası bu hafta oldukça olumlu seyrederken, ETH’de bu güzel geçen haftaya en iyi ayak uyduran altcoin’lerden birisi oldu. Hafta başında 805$ seviyesinde seyreden ETH haftanın son günü 980$ seviyesine kadar yükseliş gösterdi; ancak bu seviyeden gelen satışlar ile haftayı 935$ seviyesinden kapattı. ETH bu kapanış fiyatı ile haftalık olarak %16’lık bir değer kazanarak sert düzeltme sonrası yatırımcısını mutlu etti. Hafta içerisinde gerçekleşen teknik durumları inceleyip değerlendirmemize geçelim.

Haftaya FIBO 0.382 (892$) ve FIBO 0.236 (765$) seviyelerinin arasında başlangıç yapan ETH, hafta ortasında güçlü bir barla FIBO 0.382 (892$) seviyesini yukarı kırdı. Haftanın geri kalan günlerinde ise bu seviyenin üzerinde kalmayı başardı. Haftanın son iki gününde ise FIBO 0.5 (994$) seviyesine doğru hamle yaptığını ancak piyasaya gelen satış baskısı ile başarılı olamadığını görmekteyiz. Haftanın son günü gelen bu satış baskısında, FIBO 0.382 (892$) seviyesinin destek olarak çalıştığını bu noktadan tepki geldiğini söylemek doğru olacaktır. Bu gelişmeler ışığında değerlendirmemize geçelim.

ETH nihayet sert düzeltme sonrası rahat bir nefes aldırdı. BTC’ye göre yarı performans gösterse de bu hareketinin yatırımcısına güven verdiğini söyleyebiliriz. Grafiğimde de gördüğünüz üzere yükselen trendlerimiz işler durumda değil. Ancak yükselen trendi ve düzeltmeyi göstermek adına henüz grafiğimden kaldırmadım. Hali hazırda 561$ dibinden dönüş ile düşen trendimiz olan A trendine oldukça yaklaşmış durumdayız. A trendinin yukarı kırılması halinde (hacim ile destekli olarak) yükseliş için gayet olumlu olacağını ve hareketin ivme kazanacağını düşünüyorum. Olumlu piyasa koşulları devam edecek olursa yukarıda ilk direncimiz FIBO 0.5 (994$) seviyesi olacaktır. Bu seviyenin yukarı kırılımında ise A düşen trendi direnç olarak karşımıza çıkacaktır. A trendi yukarı kırılımında ise FIBO 0.618 (1096$) seviyesi gündeme gelecektir (Güçlü bir direnç olarak çalışması muhtemel olarak değerlendiriyorum). Piyasa yükselişe izin vermez ise aşağıda ilk desteğimiz FIBO 0.382 (892$) seviyesi olacaktır. Bu seviyenin aşağısıda ise FIBO 0.236 (765$) takibimizde olmalıdır. FIBO 0.236 (765$) seviyesinin aşağı sert kırılması satış baskısını daha da artıracaktır. FIBO 0 (561$) dibi ise son kalemiz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.