X

Sıcak Gelişme: SEC Başkanı Kripto Paralarla İlgili Yeni Bir Açıklama Yaptı!

SEC Başkanının açıklaması ve Bitcoin ETF için onay ihtimali! Kripto para piyasalarını neler bekliyor?
23:38
5 Ekim 2021

Bitcoin (BTC) hali hazırda 52.000 dolar direncini aşmak için mücadele ediyor. Fiyat yazı hazırlandığı sırada 52.200 dolara kadar geri çekilmiş olsa da kısa süre önce 51.773 doları gördü. Bunun üstüne SEC Başkanı Gensler’in açıklaması geldi. SEC Başkanı kripto paralarla alakalı ciddi bilgi ve birikime sahip bir isim olarak ön plana çıkıyor.

SEC Başkanı Kripto Para Açıklaması

Gensler yaptığı açıklamada kripto paralarla alakalı bir yasak çalışmalarının olmadığını bunun kararının ancak Kongre tarafından verilebileceğini söyledi. FED Başkanı Powell’da yakın zamanda kripto paraları yasaklamayacaklarını doğrulamıştı. Üst üste gelen bu açıklamalar yakın zamanda gelebilecek bir Bitcoin ETF onayının sinyalleri olarak kabul ediliyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Kripto paralarla ilgili Çin’in karşısında bir pozisyon alan ABD birçok blockchain şirketine de ev sahipliği yapıyor. Çin yasaklarından bu yana ABD kripto para ekosistemiyle alakalı daha pozitif açıklamalar yaptı. Gerekli düzenlemeler üzerine yoğun şekilde çalışan yetkililer, piyasaları regüle ederek yeni teknolojiyi finans sisteminde aktif olarak kullanmak istiyor. JPMorgan ve Bank of America gibi dev finans şirketleri de ABD hükümetinin bakış açısını paylaşıyor. Amerika’daki dev finans şirketleri kripto paralarla alakalı güvenli ürünler geliştirmek ve müşterilerine sunmak için yoğun mesai harcıyor.

Bitcoin ve Ethereum’un Mevzuat Durumu

Gensler iki dev kripto paranın da düzenleyici durumuyla alakalı sessizliği seçiyor. Ripple halen devam eden davasında bu iki kripto paranın regülasyon durumuyla alakalı SEC’e yoğun baskı kurmuştu. ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi tarafından Salı günü düzenlenen bir duruşmada, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, Kuzey Carolina Temsilcisi Patrick McHenry’nin Bitcoin ve Ethereum’un menkul kıymet olup olmadığı hakkında sorduğu soruyu yanıtlamayı reddetti.

SEC Başkanı Gensler şunları söyledi;

“Herhangi bir kripto para birimiyle ilgili konuşmayacağım. Ancak menkul kıymetler yasalarının gayet açık olduğunu düşünüyorum”.

Bu cevaptan iki sonuç çıkarılabilir. Birincisi Bitcoin ve Ethereum mevcut düzenlemeler kapsamında değil ve özgürler, ikincisi ise Ripple gibi şirketlerini fonlamak için token satışı yapan girişimler SEC’in yakın takibinde olmaya devam edecek.

SEC Başkanı Gensler kripto paraların “çoğunun” yatırım araçları olduğu görüşünü burada da vurguladı.

“Bunların çoğu gerçek para birimi değil. Starbucks’ta bir fincan kahve almak için kullanılmıyorlar… Çoğu yatırım aracı… Menkul kıymetler kanununda olmalılar”.

Komisyon Üyesi Hester Peirce ise şunları söyledi:

“Bence bu, bu endüstrinin güvenli ve aynı zamanda inovasyonun gerçekleşmesine izin verecek şekilde gelişmesinin önünde gerçekten büyük bir engel haline geliyor. Ve düzenleyici bir çerçeve geliştirmek için sadece düzenleyiciler olarak yükü üstlenmememiz benim için gerçek bir utanç”.

Tüm bu açıklamalar ışığında geniş kapsamlı ve kripto paraların önemli kısmını koruyan bir düzenlemenin kapıda olduğunu düşünebiliriz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar