• BTC  :  40.552,14 ₺
  • ETH  :  3.502,59 ₺
  • BCH  :  5.691,01 ₺
  • XRP  :  4,29 ₺
  • BTC 40.552,14 ₺
  • ETH 3.502,59 ₺
  • BCH 5.691,01 ₺

Segwit2x Emin Adımlarla Geliyor

15 Temmuz 2017
  • 8 okunma
  • Mithat Can Ozdemir

Bitcoin dünyası bugünlerde nefesini tutmuş bir şekilde 1 Ağustosu bekliyor. Son dönemde hem bitcoin fiyatının düşüşü (bu yazı yazılırken 7000 lira civarına kadar indiği görülüyor) ve diğer altcoin piyasalarında ki inanılmaz değer kaybı insanların 1 Ağustosa kadar çoğunlukla fiat para birimlerinde (USD, TL, EURO) kalarak işlemler bittikten ve 1 Ağustosta oluşacak duruma göre tekrar girip girmeyeceklerini gösteriyor diyebiliriz.

Bu verileri elimize aldığımızda daha önce hardfork ve softfork olmuş iki tane coin görüyoruz, ethereum için hardfork her iki taraf içinde hayırlısı oldu diyebiliriz, ethereum tek başına hala en büyük (bitcoinden sonra) altcoin piyasa değerine sahip olmasına rağmen, ethereum classic hala hayatta kalabilmeyi başarabilmiş durumda ve çoğu exchange’te top 10 coin listesinde giriyor.

Litecoin ise daha yumuşak geçiş olan softfork ile segwit aktivite edip hayatına kaldığı yerden devam etmiş, bir müddet yüksek fiyatları görmüş fakat 1 Ağustos beklentileri yüzünden insanların çıkmasıyla tekrar fiyatına aşağılara inmiş durumda gözüküyor.

Peki 1 Ağustos için şu anda hangi seçeneğin ne kadar desteklendiğini biliyor muyuz?

Elbette madenciler incelendiğinde sonuç açıkça gözüküyor. Hiç şüphesiz segwit2x açık arayla en çok desteklenen ve çok büyük ihtimalle hardfork bile gerekmeden litecoin gibi çok rahatlıkla aktive edilebilecek gibi gözüküyor. Jihan ve Roger Ver karşıtlığında devam eden segwit2x, bu ikilinin karşı  durmasına rağmen %86+ üzerinde bir destekle softfork yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Coin.dance/blocks bu adrestende görülebileceği üzere gereken desteği arkasına alan segwit2x büyük ihtimalle beklenen tarihten biraz daha geçte olsa softfork ile bitcoin dünyasının yeni işlem yöntemi haline gelecek.

Peki ya segwit2x ile istenilen başarı elde edilemezse ne olacak? İşte o zaman Kasım ayında bizleri tekrar aynı sorunlar bekliyor olabilir. Kasım ayı öncesi tekrar fiyatlarda düşüşler, tekrar insanların sabırla ne olacağını izlemesi, kimin haklı kimin haksız olduğu tartışmalarının yinelenmesi ve yeniden bir çıkar çatışması yaşanabilir. Segwit2x’nin başarılı olup olmaması bitcoinin uzun vadeli başarısını etkilediği gibi kısa vadeli olarak da yüksek dalgalanmaları beraberinde getirecek..

ETİKETLER
loading...