• BTC  :  40.436,77 ₺
  • ETH  :  3.494,07 ₺
  • BCH  :  5.665,01 ₺
  • XRP  :  4,28 ₺
  • BTC 40.436,77 ₺
  • ETH 3.494,07 ₺
  • BCH 5.665,01 ₺

Segwite Giderken Bitcoin Fiyatı…

14 Temmuz 2017
  • 14 okunma
  • Güvenç KoçkayaGüvenç Koçkaya

Öncelikle, SegWit nedir ya da ne değildir ile ilgili Serhat Ant`ın yazısına buradan ulaşabilirsiniz. Bu yazıda Serhat, olabildiğince açık ve sade bir şekilde Bitcoin üzerinde yıllardır süren tartışmanın sona yaklaşıp yaklaşmadığını bizlere anlatıyor. Özetle SegWit ile Bitcoin transfer bilgilerinin önemli bir kısmı Bloklar içerisinde değil ayrıca tutulacak. Bu durumda bir blok içerisine daha fazla transfer girebilmesi mümkün olacak.

Yine SegWit nedir? sorusunun cevabını basit şekilde anlatan aşağıdaki video da size yardımcı olacaktır.

Bitcoin yaygınlaştıkça ve kullanımı arttıkça anlık transfer sayısının artması sonucunda 1 MB olan Blok boyutunun Bitcoin`e yetmemeye başladığı çok net ortada. Özellikle bu ilgi önümüzdeki yıllarda da artmaya devam ederse blok boyutu sıkıntısı daha büyük bir problem haline gelecek.

Bunun önemli bir kanıtı, son dönemde 12,5 BTC blok ödülünün yanında transferlerden gelen ödülün blok başına 2-3 BTC ye ulaşmasıdır. Blok ödülünün 25 BTC olduğu dönemde 0.1-0.2 BTC transfer ödülü olduğu düşünülünce transferlerin ne kadar arttığı ve madenciler için artık ne kadar önemli olduğu çok daha aşikar. Artık madencilerin gelirlerinin %20-30 unun transfer gelirleri olduğunu söyleyebiliriz..

İşte bu nedenle madenciler blok başına düşen transfer ücretinin mümkünse daha da artmasını istiyorlar. Ancak SegWit onların bu istediklerine çare olmayabilir. Çünkü blok içerisine daha fazla transfer verisi eklenebilecek ancak bunun geliri blok ödülüne değil, yeni oluşacak ek blok içerisinde olacak. Bu durumda madenciler bir blok yazarken transfer gelirlerini kaybedebilirler. Muhtemelen tanık blok olarak tanımlayabileceğimiz bu yeni blok başka madencilerle veya madenciler ile bile değil bu işi yapan yeni girişimlerle yazılabilecek. Açıkçası böyle bir durum madencilerin gelirlerinden olması demek.

Diğer taraftan da SegWit ile Bitcoin United gibi sert çatallanma isteyenlerin tartışmalarının önünü kesebileceği için bunun olmasını umut ediyorum. Çünkü  tartışması hiç bitmeyen Bitcoin Unlimited yani 1 MB olan blok boyutunu sert çatallanma ile 2 MB çıkarma konusu baki duruyor. Bu durumda da neredeyse %80 i çıkmış Bitcoinlerin tamamı tanınmayacak ve Ethereum gibi Bitcoin zinciri ikiye bölünecek. Açıkçası zamanında 1 milyar $ değerinde olmayan Ethereum için alınmış bu karar bugün 50 milyar $ a dayanmış Bitcoin için almak çok mümkün görünmüyor. Mümkün görünmese de finansal gerçekliklerden kopuk, Bitcoin’i biz geliştirdik diyen, bu nedenle söz sahibi olduklarını düşünen ve egolarını tatmin için ellerinden geleni yapan bir kısım “geek” tarafından sürekli tartışma konusu olarak gündeme geleceği de aşikar.

SegWit’in olması durumunda, Bitcoin transferleri hızlanacak ve ileride “Yıldırım Ağı” (Lighting Network) gibi uygulamaları görebileceğiz. Böylelikle transferler bugün konvansiyonel finans sistemi içerisinde kullandığımız kredi kartları kadar hızlı olacak. Bu durum Bitcoin’in daha da yaygınlaşmasına imkan vereceği gibi değerini de muhtemelen çok yukarılara çekecektir.

Son yaşanan yükselişten sonra Bitcoin fiyatı beklediğimiz ve burada belirttiğim gibi düzeltmesini yapmış Bollinger Bandının içerisine gelmiştir. Şu an için SegWit konusu netleşene kadar da Bitcoin fiyatının 2000-2500$ bandında hareket etmesini bekliyorum.  Grafikte görüleceği gibi aslında 2000-2500$ bandı oluşmuş diyebiliriz.

Eğer 1 Ağustos 2017`de SegWit olur ise bu sefer önümüzdeki dönemlerde Bitcoin Unlimited gibi sert çatallanma tartışmalarının da önü kesileceği, transferlerin hızlanacağı ve kullanımının hızlanarak artacağını düşündüğümüzde 12 aylık dönemde $ 5000`lık Bitcoin değerini görebileceğimizi düşünüyorum. SegWitin olmaması durumunda ise tartışmalar devam edecek ve Bitcoin fiyatı bir müddet daha dalgalanmaya devam edecektir.

Umarım SegWit önerisi ağ(topluluk) tarafından kabul edilir ve gerçekleşir. Yoksa Bitcoin Unlimited gibi sert çatallanma tartışmaları yapılmaya devam edecek. Bu tartışmalar oldukça da yatırımcılar için zaten riskli olan kripto değerler, daha da riskli görünmeye başlanacaktır.

 

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
loading...