reklamı kapat
  • BTC  :  34.030,65 ₺
  • ETH  :  2.167,22 ₺
  • BCH  :  3.883,74 ₺
  • XRP  :  2,71 ₺
  • BTC 34.030,65
  • ETH 2.167,22
  • BCH 3.883,74

1 Ağustos Öncesi Piyasa Sallantıda: Bitcoin Fiyatı 1800’leri Gördü

17 Temmuz 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Bitcoin yatırımcılarının kötü rüyası sürüyor. 1 Ağustos’ta aktive edilecek SegWit öncesi piyasa üzerinde dolaşan kara bulutlar dağılmak bilmiyor. CoinMarketCap’teki bitcoin fiyatı, Pazar günü itibariyle 1843 dolara kadar düştü.

CoinMarketCap’te büyük borsaların ortalamaları alınarak hesaplanan fiyat, aynı zamanda bitcoin’in son 1 buçuk ayda yakaladığı en düşük değer.

Zincirleme etkiye maruz kaldığı bariz bir şekilde gözlemlenen altcoin piyasasında da durumlar bitcoin’den farklı değil. Başta ethereum ve litecoin olmak üzere kripto para top 10 listesindeki para birimleri bitcoin’in takip ederek aşağı yönlü fiyat hareketi gösterdi.

Yatırımcılarının yüzünü bir süredir güldürmeyen ethereum, aylık bazda büyük kayıp yaşıyor. Ethereum’un dün itibariyle 133 dolara kadar düştüğü görüldü. Kripto paranın piyasa değeri ise 12 milyar dolara kadar düştü.

Kripto para topluluğunda da her zamanki gibi farklı duygu ve fikirler hakimdi. Bazıları bitcoin’in ve altcoin’lerin düşüşünden etkilenip umutsuzluğa kapılırken, bir başka grup düşüşü bir fırsat olarak görüp kâr amaçlı alım yapmak için kullandı.

Piyasadaki genel kanı hard fork’un gerçekleşebileceği yönünde. Piyasa belirsizliği de tam olarak buna bağlanıyor ve ana akım medya kuruluşlarında bitcoin, manşetleri tekrar süslüyor. Bloomberg’in geçtiğimiz Cuma yaptığı haberde bitcoin’in “tümüyle erimeye yaklaşıyor olabileceği” belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Bitcoin’i bugünlere getiren önemli piyasa oyuncularının birbirine zıt tutumları, ay sonunda birbiriyle rekabet eden iki yazılım yükseltmesinin benimsenmesine yol açabilir. Bu, bitcoin’in ikiye bölüneceği anlamına geliyor. Az rastlanan bu durum, gerçekleştiği takdirde 41 milyar dolarlık piyasada şok dalgası yaratacağa benziyor.”

Büyük düşüşlerle birlikte bitcoin’in pazar hacmi 30 milyar dolara, kripto paralarınki ise 60 milyar dolara kadar düştü. Toplam pazar payı bir süre önce 100 milyar doların üzerindeydi.

Kaynak: Cointelegraph

loading...