reklamı kapat
  • BTC  :  39.788,43 ₺
  • ETH  :  1.334,71 ₺
  • BCH  :  2.731,00 ₺
  • XRP  :  3,11 ₺
  • NGC  :  1,71 ₺
  • BTC 39.788,43
  • ETH 1.334,71
  • BCH 2.731,00

Bitcoin Core Geliştiricisi: BIP 91 Aktivasyonunda En Az 6 Onayın Gelmesini Bekleyin

20 Temmuz 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Önemli bir Bitcoin Core geliştiricisi ve saygı duyulan bir kripto para danışmanı olan Peter Todd, BIP 91 aktive edildiğinde kullanıcıların tek bir onaydan sonra hemen işlemi kabul etmemesi gerektiğini kaydetti.

1 Ağustos yaklaşırken piyasadaki gelişmeler hız kesmek bilmiyor. Son günlerin en sürpriz gelişmesi ise, tartışmasız BIP 91 protokolünün büyük bir madenci desteğine ulaşması. SegWit ve hard fork tartışmaları arasından sıyrılan BIP 91’in kabul edilmesi hâlinde hard fork’a yani ağ bölünmesine gerek kalmadan SegWit benimsenmiş olacak. Bunun büyük bir fırsat olduğunu fark eden madencilerin dört kolla BIP 91’e sarılması da aslında gayet anlaşılabilir bir durum.

Bitcoin topluluğu, şirketler, kullanıcılar ve yatırımcılar uzun zamandır Segwit’in aktive edilmesini ve bitcoin blockchain’inin ölçeklendirilmesini istiyor. Ancak görünen o ki BIP 91’in uygulanması, hem geliştiriciler hem de kullanıcılar için oldukça dikkatli olunması gereken bir süreci beraberinde getirecek.

Tam da bu noktaya parmak basan Bitcoin Core geliştiricisi Peter Todd, şunları kaydetti:

“BIP 91 aktive edildiğinde/edilirse, çok büyük ihtimalle birçok yeniden yapılandırmaya gidilecek. Şimdilik tek onaylı işlemlere güvenmeyin, en az 6 onayın gelmesini bekleyin.”

Todd bunun yanı sıra, BIP 91’in aktivasyonundan hemen sonra meydana gelebilecek çifte harcamalar başta olmak olası sorunlar hakkında yatırımcıları uyardı. Çifte harcamaların istisnai ve geçici bir sorun olduğunu vurgulayan Todd, bu gibi sorunların kısa süre içinde çözüleceğini ve yatırımcıların endişeye kapılmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

BIP 91 ne getirecek?

BIP 91 bir nevi SegWit’in aktive edilmesi demek. Bitcoin Core ekibinin teklifi olmasa da BIP 91’in uzun süredir birbirinden ayrı görüşler benimseyen Bitcoin Core ekibiyle madenciler arasında bir tür ‘anlaşma’ işlevi gördüğü söylenebilir.

SegWit’le birlikte blok boyutu yüzde 75’e kadar düşecek. Bunun yanı sıra yeni güvenlik önlemleri alınacak ve bitcoin ekosistemi Lightning gibi iki katmanlı çözüm opsiyonlarına sahip olacak.

SegWit bütünüyle ve güvenle uygulanana dek siz okurlarımıza olası sorunlar hakkında bilgilenmenizi ve Peter Todd gibi Bitcoin Core geliştiricilerinin veya piyasadaki diğer uzmanların açıklamalarını dikkate almanızı tavsiye ediyoruz. Bu süreçte yaşanacak gelişmeleri CoinTürk olarak sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

loading...