reklamı kapat
  • BTC  :  33.043,35 ₺
  • ETH  :  2.116,44 ₺
  • BCH  :  3.805,28 ₺
  • XRP  :  2,71 ₺
  • BTC 33.043,35
  • ETH 2.116,44
  • BCH 3.805,28

Fiyat Dalgalanmaları Bitcoin’in Varlık Değerini Düşürür Mü?

13 Temmuz 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Son dönemlerde yaygın bir şekilde görülen volatiliteye rağmen bitcoin ve ethereum gibi dijital paralar yatırımcısına kazandırmaya devam ediyor. Birçok uzman ve profesyonel yatırımcı, büyük kazançlar elde etmenin hâlâ daha mümkün olduğuna inanıyor.

Geleneksel piyasalardaki yatırımcıların, bir paranın/varlığın değerinin bir ay içinde yüzde 50 değişime uğradığını görmeye alışkın olduğu söylenemez. 1 ay içinde 400 dolardan 200 doların altına inen ethereum, kripto para piyasasında bu durumun kanlı canlı örneklerinden birini teşkil ediyor.

3000 dolarlık fiyattan sonra bitcoin’de de büyük bir düzeltmenin gerçekleştiğini söylemek mümkün. Buna rağmen ileri yönlü fiyat tahminleri, fahiş rakamları işaret ediyor. Bitcoin’in artan hacmini, popülaritesini ve bu alanda çalışan büyük şirketleri, astronomik tahminlerin yapılmasındaki başlıca sebep olarak gösterebiliriz.

Kâr potansiyeli

Mülkler, değerli metaller veya indeksli yatırım fonları gibi geleneksel yatırımların yanı sıra, yüksek kâr potansiyeli olan dijital paralar da ‘alternatif yatırım opsiyonları’ olarak adından sıkça söz ettiriyor.

Bitcoin’in volatilitesi, geleneksel yatırımcıların en çok sorun yaşadığı şeylerin başında geliyor. Ancak fiyatın olumlu ve olumsuz gelişmelerden etkilenmesi sebebiyle tahmin edilebilmesi ve yüksek kâr getirisi, bitcoin’i daha cazip bir yatırım aracı hâline getiriyor.

Pek çok yatırımcıyı risk alma aşamasında tedirgin eden bir diğer faktör, bitcoin ve diğer dijital paraların düzenlenmemiş ve merkezsiz olması. Hâl böyle olunca tam anlamıyla bir korunmadan söz edilemiyor.

Şu ana kadar Güney Kore, Avustralya, Filipinler, Singapur ve Hong Kong gibi ülkeler, sanal paralarda düzenlemeye gitti. Çin, Rusya, Japonya ve İsviçre ise atılacak yeni adımlar üzerinde etraflıca düşünüyor.

Kaynak: Cointelegraph

loading...