X

SEC XRP Davasının Ardından Eski Ripple CTO’su Paniğe Mi Kapıldı?

Ortaya çıkan bilgilere göre Jed McCaleb XRP satmayı bıraktı
15:17
26 Aralık 2020

Araştırmacı Leonidas Hadjiloizou, Ripple’ın kurucu ortağı ve eski CTO’su Jed McCaleb’in XRP hisselerini satmayı şimdilik durdurduğunu düşünüyor. Bunun sebebinin ise Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple’a karşı açtığı dava olduğunu ifade ediyor.

McCaleb Düzenli XRP Satışlarını Durdurdu

Şirketin eski CTO’su, Ripple’ın (9 milyar jeton) piyasaya sürülmesine yardımcı olduğu için düzenli olarak payını alıyor. Bu payı düzenli ödemelerle alan McCaleb, ardından tek seferde birkaç milyon XRP satıyor. 2013 yılında Ripple’dan ayrılırken imzaladığı sözleşme sebebiyle McCaleb elindeki XRP’lerin hepsini tek seferde satamıyor.

Yani McCaleb bunu yavaş yavaş yapıyor. Eski CTO 9 Aralık’ta 266.305.309 XRP’lik devasa bir ödeme aldı ve 23 Aralık’ta yine Ripple’dan 133.152.654 XRP’lik bir başka büyük ödeme aldı. Bithomb’dan elde edilen verilere göre McCaleb son XRP satışını da yine 23 Aralık’ta gerçekleştirdi. Bu bilgileri kullanan Leonidas Hadjiloizou ise eski CTO’nun XRP satmayı bir süre durdurduğunu ifade etti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

McCaleb Endişelendi Mi?

Twitter üzerinden yapılan açıklamalara cevap veren bir kullanıcı, McCaleb’in SEC’in Ripple, CEO’su Brad Garlinghouse ve ortak kurucusu Chris Larsen’e karşı dava açmasının ardından endişelendiğini dile getirdi. Çünkü McCaleb de tıpkı Larsen gibi Ripple’ın kurucu ortağı konumunda bulunuyor ve eğer dava SEC lehine sonuçlanırsa kayıtsız menkul kıymet satışı yapmış oluyor.

Bunlara ek olarak Hadjiloizou yine Twitter üzerinden yaptığı farklı bir açıklamada XRP’nin 1 Ocak’ta 1 milyon Ripple’ın kilidini açmayı planladığını ifade etti. Hadjiloizou, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile karşı karışya kalan Ripple’ın hala 1 milyon XRP’yi piyasaya sürüp sürmeyeceğini merak ettiğini dile getirdi.

Ripple ile ilgili daha detaylı bilgilere “Ripple Nedir? Detaylı Ripple Rehberi” adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ripple Fiyatı

SEC davasının ardından XRP’nin fiyatı adeta çakıldı ve 0,21 dolara kadar geriledi. Dün toparlanmaya başlayan XRP bu sefer de Bitstamp borsasından delist edilmesi ikinci bir darbe yedi ve yeniden düşüşe geçti. Son 24 saat içinde yüzde 17’nin üzerinde düşüş yaşayan XRP, piyasa hacmi bakımından üçüncü sırada yer alıyordu. Ancak dava haberleri ve delist haberleri ile birlikte XRP dördüncü sıraya geriledi ve yerini Tether’a (USDT) kaptırdı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar