X

Bitcoin’den Bir Büyük Adım Daha: BTC, VISA’nın Piyasa Hacmini Geçti!

BTC, piyasa hacmi bakımından artık VISA’nın üzerinde.
13:10
26 Aralık 2020

2020 yılı her ne kadar genel küresel ekonomi için oldukça zor ve aslında kötü bir yıl olmuş olsa da Bitcoin (BTC) bu kötü ekonomik görünüm içinde dahi çok iyi bir yıl geçirdi. Rekor üzerine rekor kıran Bitcoin kendi adına bir kilometre taşını daha geride bıraktı: Bitcoin’in piyasa hacmi artık VISA’dan daha fazla

Bitcoin VISA’yı Geride Bıraktı

VISA tüm dünyada ödemelerde kullanılan dev bir mark. Ancak Bitcoin’in son performansı sayesinde artık piyasa hacmi bakımından BTC’nin altında yer alıyor. Bitcoin’in şu anki piyasa değeri yaklaşık olarak 462 milyar doların üzerinde. VISA’nın işlem hacmi ise 460 milyar dolar bandında bulunuyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Klever.io’nun iletişim ve pazarlama direktörü olan Misha Lederman Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Bitcoin’in piyasa hacmi bakımından VISA’yı geride bıraktığını takipçileri ile paylaştı. Geleneksel ödeme sistemlerinin yavaş yavaş daha eşit, daha erişilebilir, daha programlanabilir ve merkeziyetsiz sistemlerle değişmeye başladığını ifade eden Lederman, “Bitcoin, VISA’nın piyasa değerini geride bıraktı” sözleri ile açıklamasını yaptı.

Lederman’ın açıklamasına ilk yanıt verenlerden biri Binance CEO’su Changpeng Zhao oldu. Zhao da yaptığı paylaşımda Lederman ile aynı sözleri paylaştı.

VISA ve Kripto Para Birimleri

Aslında VISA çok uzun zamandır kripto para birimlerine köstek değil de destek olan firmalar arasında yer alıyor. Ancak aynı zamanda iki ödeme sistemi olarak Bitcoin ve VISA birbirlerine rakip konumunda da bulunuyor.

Bunlara ek olarak Mayıs ayında ortaya çıkan bilgilere göre VISA bir dijital para birimi geliştiriyor. Mayıs ayında ortaya çıkan bilgilerde ödeme devi Visa’nın, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne bir Blockchain üzerinde dijital para birimi oluşturmak için patent başvurusu yaptığı anlaşılmıştı.

Öte yandan son zamanlarda ortaya çıkan haberlere göre VISA, Londra merkezli ödeme şirketi Wirex ile ortaklık imzaladı. Böylece Wirex artık kendisi Visa kartı oluşturup bunu piyasaya sürebilecek.

Bitcoin’in Performansı

Özellikle pandemi sonrasında VISA işlem hacminin oldukça düştüğünü ve koronavirüsten çok fazla etkilendiklerini açıklamıştı. Bu süreç içinde her ne kadar Mart ayında bir çöküş yaşasada lider kripto para birimi kendine hızlı bir şekilde toparladı ve son 10 gündür rekor üzerine rekor kırarak yoluna devam ediyor.

Ayrıca Bitcoin’e karşı kurumsal ilginin artıyor olması de BTC’nin piyasa hacmini artırdı. Dolayısıyla Bitcoin VISA’nın piyasa hacmini geride bırakmış oldu. VISA ve Bitcoin arasındaki rekabetin farklı bir hal alıp almayacağını ise önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar