X

Ripple (XRP) Yatırımcılarının Başı Dertten Kurtulmuyor: ABD’li Bir Firma Daha Kervana Katıldı

XRP için kötü haberler bitmiyor.
12:11
27 Aralık 2020

Toplam piyasa değerine göre en büyük dördüncü kripto para birimi XRP, lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) 28.000 dolara doğru adım adım çıkışını 0,30 dolar seviyelerinde izliyor. XRP fiyatının böyle bir durumda olmasının en büyük sebebi ise Ripple’a açılan menkul kıymet davası.

Ripple Davası Her Şeyi Bitirdi

ABD’nin finansal regülatörü Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC, Ripple kurucularının lisanssız menkul kıymet satışı yaptıkları gerekçesiyle şirkete ve iki yöneticiye dava açtı. Ripple’a dava açılmasından itibaren ise XRP fiyatı tam anlamıyla boğa dönemi içerisinde ayı sezonu yaşadı. XRP fiyatının 0,50 dolar seviyelerinden 0,21 dolara kadar düştüğü görüldü.

ripple dava

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

SEC Başkanı Jay Clayton’ın istifa etmesi ve yeni başkan Elad Roisman’ın gelmesi fiyata doping etkisi yapsa da beklenen yükseliş tam anlamıyla gelmedi. XRP, 0,21 dolar desteğinden kurtuldu ve 0,30 dolara yeniden çıktı. Bunun devamında birbiri ardına gelen kötü haberler ise XRP fiyatına her yükselişinde başka bir darbe vurdu.

Bitstamp Sonrası Bir Kötü Haber Daha

Kısa süre önce önde gelen kripto para borsalarından Bitstamp’ın ABD’li kullanıcılara XRP alım satımını kapatması haberi, fiyatı sert bir şekilde aşağıya çekti. Bunun öncesinde ise Jump Trading ve Galaxy Digital şirketleri artık XRP için likidite sağlamayacaklarını ve XRP işlemlerini kapattıklarını duyurmuşlardı.

XRP’ye yönelik en güncel kötü haber ise yine ABD’den geldi. Kripto para sektörünün pek bilinmeyen ancak alanında en iyilerinden olan B2C2, XRP alım satım işlemlerini durdurdu. B2C2, 24 Aralık tarihinden itibaren XRP alım satım ve likidite sağlama işlemlerini durdurduğunu belirtti. Ancak bu da sadece ABD’li kullanıcılara özel bir yasak. ABD merkezli şirket olan B2C2’nun en büyük kitlesinin ise ABD içerisinde olduğu biliniyor.

B2C2, XRP İşlemlerini Bıraktı

B2C2, milyarlarca dolarlık likiditeye ulaşabilen önemli bir kurumsal piyasa yapıcı şirket olarak biliniyor. Bu şirketin XRP işlemlerini durdurduğunu açıklaması ise zaten birkaç kripto para borsasından delist edilen XRP’nin likiditesi açısından oldukça kötü bir haber.

XRP fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla %5,27’lik düşüşe sahip ve aşağıya inmeye devam ediyor. XRP fiyatının 0,29 dolarlık birim fiyatı, Bitcoin’in yükselişi bitmedikçe birbiri ardına gelen kötü haberlerin de etkisiyle çok daha aşağılara sürüklenebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar