X


SEC Ne Yapmak İstiyor? Coinbase ve Ripple (XRP) Akılları Karıştırıyor!

SEC tüm ekosisteme kucak açtığını söylüyor fakat eylemleri bunu reddediyor? SEC'in asıl amacı nedir?
21:41
14 Eylül 2021

Başkan Gensler Aspen Enstitüsü’nü ziyareti sırasında bazı açıklamalar yapmıştı. Bu açıklamada dikkat çeken en önemli bölüm ise “dijital varlıklarla alakalı kurallar son derece açık” görüşüydü. Peki SEC kripto para ekosistemine gerçekten açık ve anlaşılır kurallarla mı hükmediyor? Gelin son yaşanan Coinbase olayı ve aylardır devam eden Ripple davası ışığında bu konuyu değerlendirelim.

SEC Ne Yapmak İstiyor?

Financial Times röportajında SEC Başkanı Gensler tam olarak şunları söylemişti.

“Sektörün kaderi güvene bağlıdır. Fintech ve blockchain geliştiricilerine buradan çağrı yapıyorum. Gelin bizimle konuşun ve bu endüstrinin sağlıklı büyümesine yardım edin”.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Elbette bu açıklama dinleyenleri, okuyanları, blockchain şirketlerini yani herkesi cesaretlendiriyor. SEC ile konuşarak her şeyi çözebileceğine inanan oyuncular rahat bir nefes aldı. İlk adım bu açıklamadan sonra Coinbase borsasından geldi. Borsa Lend programıyla alakalı düşüncelerini almak için SEC’e başvurdu. Cevap gecikmesi ve adeta bir tokat gibi geldi. Coinbase’e Wells Bildirimi gönderen kurum aklındaki şeyi unutmasını istedi. Bilmeyenler için Wells Bildirimi, SEC’in bir şirkete dava açma niyetini gösteren geri dönüştür.

Coinbase elbette Gensler’in yaptığı açıklamadan sonra cesaretini toplayarak böyle bir adım atmıştı. Ancak çok sert bir cevap aldı ve bunu “sürpriz oldu” diyerek duyurdu.

SEC Hangi Kurallara Göre Oynuyor?

Gensler kuralların gayet açık olduğunu söylüyor. Ancak önümüzde gayet net bir Ripple süreci bulunuyor. Ripple’ın Howey test sonucuyla alakalı net bir savunmaya yapmayan SEC Başkanı, bugün piyasada binlerce menkul kıymet türünde token olduğundan bahsetti. Howey testi bir varlığın menkul kıymet olup olmadığını ölçüyor ve büyük ihtimalle önümüzdeki yıl çok sayıda proje bu imtihana tabi tutulacak.

Peki Coinbase’in Lend programı neden sert bir biçimde reddedildi? Bunun asıl sebebi ülkedeki geleneksel finans kuruluşlarından para çıkışını engellemek gibi görünüyor. Coinbase açıkladığı program ile USDC olarak yatırımcılardan borç toplayacak ve %4 faiz verecekti. Bu faiz oranı Bank of America‘dan çok daha yüksek üstelik bu rakam ABD ortalamasının en az 8 kat üzerinde bulunuyor.

Amerikalı yatırımcılar hiçbir zahmete girmeden trilyon dolarlık bankalardan tüm varlıklarını çekere Coinbase üzerinde %4 faiz alabilir. Evet Türkiye şartlarında bunu düşündüğünüzde size çok saçma geliyor çünkü ülkemizde faiz %19 ortalamasında bulunuyor. Ancak ABD vatandaşları için %4 bizdeki %80’e eş değer. Tüm bu değerlendirmeler ışığında SEC’in ülkedeki mevcut finans sistemini korumaya çalıştığı gayet net görünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar