Reklam

Bu Ülke Kripto Para Madenciliğini ve Ticaretini Destekliyor! 6 Şirkete Lisans Verildi

Çin'in baskılarının ardından bu ülke altı şirkete kripto para birimi deneme programı için yetki verdi.
21:00
14 Eylül 2021
Bu Ülke Kripto Para Madenciliğini ve Ticaretini Destekliyor! 6 Şirkete Lisans Verildi
Okuma Süresi: 3 Dakika

Çin’in başka bir bölgesinin eski kripto madenciliği ve ticaret yasağını tekrarlamasına rağmen Bitcoin fiyatı 46.000 doları aştı. Ancak iyi haber şu ki, Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti altı şirkete kripto para birimi deneme programı için yetki verdi.

Laos, 6 Şirkete Kripto Madenciliği ve Ticareti İçin Yetki Verdi

Başbakanlık Ofisi tarafından yayınlanan bir bildiriye göre, Laos hükümeti bakanlıkların kripto kullanımını düzenleyen yasalar hazırlamasına izin verdi. Buna ek olarak altı şirketin Bitcoin, Ethereum ve Litecoin gibi kripto para birimlerinin madenciliği ve ticaretini başlatması için yetkilendirdi.

Yetki verilen  şirketler arasında Wap Data Technology Laos, Phongsubthavy Road & Bridge Construction Co., Sisaket Construction Company Limited, Boupha Road-Bridge Design Survey Co., Ltd., Joint Development Bank ve Phousy Group yer alıyor.

Maliye Bakanlığı, Planlama ve Yatırım Bakanlığı, Enerji ve Maden Bakanlığı ve Kamu Güvenliği Bakanlığı ile koordineli olarak Teknoloji ve Haberleşme Bakanlığı liderliğindeki bir dizi bakanlık, Laos Bankası ve Electricite du ile Laos’ta kripto para birimlerinin kullanımını düzenleyen kural ve düzenlemeleri araştırmak ve bunlara karar vermek için birlikte çalışacak.

Bakanlıklar ve ilgili kuruluşlar arasındaki araştırma ve istişarelerin sonuçları, 16-17 Eylül tarihlerinde yapılacak Başbakan ve Başbakan Yardımcısı toplantısında tartışılacak.

Öte yandan geçtiğimiz ay Laos Bankası (BOL), yayınladığı bir bildiri ile gerçek parasal rezervlerle ilgisi olmadığını iddia ettikleri Bitcoin, Ethereum ve Litecoin dahil olmak üzere kripto para birimlerinin düzensiz kullanımı konusunda kullanıcılarına uyarıda bulundu.

Yetkililerin uyarılarına rağmen birçok kişi dijital para biriminde işlem yapmaya devam ediyor ve bu pilot programı yetkilendirmeyi tamamlamanın yeni bir yolu olarak görüyor.

Kripto Para Piyasası Etkilendi mi?

Daha önce birçok kez Çin’in BTC madenciliği ve ticaretine yönelik bir baskı uyguladığı duyurusunun ardından lider kripto para birimi Bitcoin ve altcoin‘lerin fiyatında sert düşüşler yaşanıyordu. Öyle ki BTC, Çin’in ilk yasağının getirildiği Nisan ayının ortasında 65.000 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Ancak sadece bir ay sonra, Bitcoin’de sert bir düşüş yaşandı ve fiyat 30.000 doların altına geriledi.

Ancak şimdi durum farklı görünüyor. Laos ile ilgili bugün çıkan haberler Bitcoin fiyatını çok fazla etkilemedi. Öyle ki Bitcoin, 46.000 doların biraz üzerine yükseldi. Ayrıca Bitcoin geçtiğimiz saatlerde bu seviyenin üzerine çıkarak 46.913 dolara ulaşmasıyla sonuçlanan bir yükseliş başlattı. An itibarıyla Bitcoin fiyatında bir geri çekilme olsa da fiyat hala 46.500 doların üzerinde işlem görmeye devam ediyor.

Bu gelişmeler, BTC’nin hiç bitmeyen hükümet baskısı veya desteğinden etkilenmeyi reddettiği için olgunlaşma işaretleri olarak kabul edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar